Automobily

Rolls-Roce vypúšťa technicky najkomplexnejšie zákazkové umelecké dielo

Rolls-Royce Phantom Syntopia

Najnovší počin britskej aristokratickej značky nie je len o jedinečnosti remeselne spracovaného unikátneho automobilu, ale aj o komplexnosti celej ponuky, ktorá je s ním spojená. Umelecké dielo dostalo meno Rolls-Royce Phantom Syntopia a vzniklo v spolupráci s módnou návrhárkou Iris van Herpen. Vzory použité tak vo vnútri automobilu, ako aj na jeho kapote, boli čerpané vo veľkom z prírody. Exkluzívny automobil časom doplní zákazková vôňa stimulujúca všetky zmysly ako aj luxusná večerná róba.

Rolls-Royce už takýto automobil nevyrobí…

Pre tvorbu Rolls-Royce Phantom Syntopia použili konštruktéri ako základ model Phantom v predĺženej verzii Extended.

Britský luxusný elegán Rolls-Royce spojil svoje sily s holandskou módnou návrhárkou Iris van Herpen, ktorá už bez tak lukratívnemu a absolútne dokonalému automobilu dodala ešte väčší punc jedinečnosti. Rolls-Royce Phantom Syntopia vznikol v divízii Bespoke, ktorá ho popisuje ako technicky najkomplexnejší zákazkový automobil, ktorý kedy vo svojej histórii britská značka vytvorila. Na jeho vývoji pracovali technici 4 roky. A aký bude jeho osud? No predsa súkromná zbierka zámožného majiteľa.

Pre tvorbu Rolls-Royce Phantom Syntopia použili konštruktéri ako základ model Phantom v predĺženej verzii Extended. Tlačová správa značky uvádza, že Phantom Extended, mimochodom auto za státisíce, poslúži ako čisté plátno pre možnosti personalizácie. Je to mierne úsmevné, keďže už aj štandardný Rolls-Royce Phantom Extended stojí toľko, koľko mnoho ľudí po svete nezarobí či neuvidí po celý svoj život.

Rolls-Royce Phantom Syntopia dostal svoje špeciálne označenie “Synoptia” podľa módnej kolekcie holandskej návrhárky Iris van Herpen z roku 2018. Kolekcia bola inšpirovaná tvarmi, ktoré návrhárka čerpala z prírody. Tieto tvary preberá aj najnovší Rolls-Royce. Ústredným motívom je vlniaca sa tečúca voda. Stropnica interiéru opäť pripomína hviezdne nebo avšak zobrazené vo viac komplikovanej, dizajnérsky poupravenej podobe. Je vyrobená z jedného kusa kože. Jej symetrické rezy odhaľujú textúru podkladu vo forme takzvaného “tekutého kovu”. Celok bol doplnený 162 lístkami z látky organza, 995 hviezdami, ktoré sa postupne rozsvecujú. Z nich 187 kusov sa rozsvecuje postupne, aby tak vytvorili dojem pohybu. Stropnica si vyžiadala neuveriteľných 700 hodín práce.

Prístrojová doska je tiež charakterizovaná ako umelecké dielo. Téma tečúcej vody bola zakomponovaná aj do nej. Nachádza sa na nej ďalších 85 ručne vyrobených lístkov tímom návrhárky Iris van Herpen. Na nich pracoval tím až 60  hodín. Motív tečúcej vody badáme aj na karosérii. Tam je tvorený nielen rôznymi odtieňmi laku, ale aj množstvom sklenených častíc, ktoré boli pri lakovaní umiestňované v mnohých vrstvách spolu s lakom. Lak bol vyvinutý značkou Rolls-Royce, ktorá mu hovorí Liquid Noir. Na slnku sa ligoce v odtieňoch fialovej cez modrú až po zlatú farbu. Testovanie samotnej farby a jej odtieňov na slnku trvalo údajne 3000 hodín.

Koža interiéru Magic Grey na predných sedadlách. Ich povrchová úprava je lesklá. Zadné sedadlá dostali špeciálnu tkaninu, ktorá je vytvorená zmesou hodvábu. Pasažierom ponúkne výrazný vzor, ktorý pripomína obrazce, ktoré vytvára svetlo odrážajúce sa z nočnej hladiny vody. Najnovší a technicky najkomplexnejší Rolls-Royce Phantom Syntopia bude časom doplnený aj o zákazkovú vôňu, vďaka ktorej budú počas pobytu na jeho palube stimulované všetky zmysly pasažierov. Jadrom vône bude cédrové drevo, skombinované s vôňami kosatca, ruže z Patagónie a jemným citrónom. Patentovaný mechanizmus na uvoľňovanie vône bude integrovaný v hlavových opierkach.

K modelu Rolls-Royce Phantom Syntopia holandská návrhárka Iris van Harpen vytvorí aj zákazkový odev, podľa návrhov by to mohla byť večerná róba, ktorého výroba by mala trvať asi šesť mesiacov. Ku šťastnému  majiteľovi sa unikátny exemplár, model Rolls-Royce Phantom Syntopia dostane už v máji. Divízia Bespoke vydala vyhlásenie, že technológie, ktoré boli použité pri výrobe tohto modelu, už nepoužije v žiadnom zo svojich budúcich modelov. Zaručila tak zákazníkovi, že jeho model Rolls-Royce Phantom Syntopia bude skutočným exemplárom po každej stránke a nikto iný na svete nebude mať už nikdy v živote vo svojej garáži nič podobné. Tomu sa hovorí riešenie šité na mieru, nemyslíte?

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button