Automobily

Renault 5 ako driftujúci hot-hatch? Tak taký koncept sa nám veru páči! + VEĽKÁ GALÉRIA

Renault 5 Turbo 3E

S výročiami populárnych modelov sa tento rok doslova roztrhlo vrece. K zástupu oslávencov sa pridáva aj populárny športový niekdajší model, pútavý hot-hatch, Renault 5. A hoci nebol určený len na preteky a jeho praktickosť si užívala skôr pracujúca trieda, dnes sa jeho poslanie o dosť zmenilo. Prichádza ako svalnatý elektrický koncept Turbo 3E určený na driftovanie. A vyzerá naozaj brutálne. Už pri prvom pohľade na fotku sme chceli do neho naskočiť a prudko stlačiť “plynový” pedál na podlahu. No nespravili by ste to s týmto ostrým drobcom aj vy?

Legenda menom Renault 5 opäť ožíva…

Koncept Renault 5 Turbo 3E berie dizajnovú inšpiráciu z niekdajšieho ikonického modelu Renault 5 Turbo a Turbo 2.

Francúzska automobilka Renault chystá návrat modelu Renault 5 na cesty. Okrem toho oslavuje aj jeho polstoročné výročie. A práve k nemu prináša fanúšikom darček v podobe “naloženého” modelu Renault 5 Turbo 3E, ktorý sa bude najviac tešiť jazde bokom a spáleným pneumatikám. Po extravagantnom restomode s mramorovým volantom prichádza značka s elektrickým ostrým hot-hatchom určeným na driftovanie (jazdu bokom). Automobil vychádza z minuloročného konceptu Renault 5 a jeho stvoritelia ho uvádzajú s heslom “Born to drift” (zrodený pre driftovanie).

Koncept Renault 5 Turbo 3E berie dizajnovú inšpiráciu z niekdajšieho ikonického modelu Renault 5 Turbo a Turbo 2. Trojka v názve konceptu znamená, že tento model je tretím Turbom, ktoré chce vyraziť na cesty v podobe modelu 5 a samozrejme E-čko v názve prezrádza, že sa o jeho pohon postará elektrické ústrojenstvo. Ako ďalšie poznávacie znaky ostrého konceptu Renault 5 Turbo 3E môžeme uviesť psychadelický nástrek karosérie, ako aj brutálne rozšírené blatníky a prahy. Tie si však driftovací automobil plne zaslúži.

O pohon konceptu Renault 5 Turbo 3E sa postará dvojica elektromotorov, ktoré budú roztáčať zadný pár kolies. Ich výkon je 280 kW s krútiacim momentom 700 Nm. Ten krúťák je na tak malé a ľahké auto naozaj neskutočný. Z nuly na stovku vypáli za 3,5 sekundy. Jeho maximálna rýchlosť je elektronicky obmedzená na 200 km/h. Potlačil by ju však určite ešte o dosť vyššie, keďže jeho hmotnosť je len 980 kg bez baterky. S ňou je to zhruba 1500 kg. Automobil je dlhý 4006 mm, široký 2020 mm, vysoký 1320 mm a jeho rázvor ponúkne 2540 mm. Stojí na kolesách s rozmermi pneumatík 225/35 R19 vpredu a 325/25 R20 vzadu.

Konceptu nechýba ochranná klietka schválená FIA. Rám automobilu je trubkový. V vnútri poskytne aj 10 držiakov na kamery, ktoré si každý driftér veľmi rád osadí do svojho stroja, aby podrobne zdokumentoval zážitok z divokej jazdy v šmyku. Oficiálne sa svetu predstaví divoký koncept driftovacieho modelu Renault 5 Turbo 3E na októbrovom domácom parížskom autosalóne. Či sa aj dostane na cesty ako produkčný voz, o tom silno pochybujeme. Radi by sme sa však mýlili.

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button