Automobily

Prvé BMW XM zišlo z americkej výrobnej linky! Zo Spartanburgu sa rozlezie do celého sveta

BMW XM

Tento rok je pre BMW obzvlášť výnimočný. Športová divízia M oslavuje 50 rokov od začiatku svojho fungovania, na trh sa dostávajú nové elektrické modely, rada 7 prešla obrovskými tak dizajnovými ako technologickými zmenami a mohli by sme menovať ešte ďalšie menšie i väčšie úspechy. Okrem toho na cesty vyráža novinka BMW XM, ktorá sa začala vyrábať v americkej fabrike v Spartanburgu. Je prvým samostatným modelom BMW M s elektrickým pohonom. Model s výrobným číslom 1 stojí už na vlastných a vyráža do sveta. Americký závod tak isto tento rok oslavuje úctyhodný úspech. Z jeho liniek zišlo už šesťmiliónte SUV. Nesmieme zabudnúť spomenúť, že popri novinke BMW XM, sa v tejto fabrike vyrábajú aj modely X5, X6 a X7.

Divízia BMW M slávi okrem jubilea aj prvý elektrický model…

Maximálny systémový výkon hybridnej sústavy modelu BMW XM je 653 koní s krútiacim momentom 800 Nm.

BMW XM je plug-in hybridný dravec, ktorý má zaútočiť na prémiu nielen na domácom americkom trhu, ale aj v Číne či na Blízkom východe. Jeho srdcom je dobre známy 4,4 litrový benzínový dvomi turbami prepĺňaný osemvalec M TwinTurbo Power, ktorý je doplnený elektromotorom integrovaným do osemstupňovej prevodovky. Maximálny výkon osemvalca je 489 koní s krútiacim momentom 650 Nm. Elektromotor disponuje výkonom 145 kW a krúťákom 280 Nm. Maximálny systémový výkon hybridnej sústavy je 653 koní s krútiacim momentom 800 Nm. Z nuly na stovku táto beštia vystrelí za neuveriteľné 4,3 sekundy! Na dvestovku to dá za 14,3 sekundy. Jej maximálka je obmedzená na 270 km/h.

Plug-in hybridné pohonné ústrojenstvo pomáha rakete BMW XM prejsť “bezemisne” zhruba 88 kilometrov. Automobilka však už teraz sľúbila, že v blízkej budúcnosti ponúkne ešte výkonnejšiu variantu Label Red, ktorej kombinovaný výkon bude brutálny. Konkrétne 748 koní s krútiacim momentom až 1000 Nm. V dílerstvách sa plug-in hybridná raketa BMW XM objaví už na jar budúceho roka. Na cenovku si ešte chvíľku počkáme.

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Back to top button