Automobily

Pininfarina vytvorila zaujímavý letný roadster Morgan Midsummer

Morgan Midsummer by Pininfarina

Morgan Plus Six je od roku 2019 k dispozícii v nezmenenom retro štýle. Aby bol záujem o tento model vyšší, britská špecializovaná značka sa spojila s dizajnovou ikonou Pininfarina a vytvorila limitovanú špeciálnu edíciu s názvom „Midsummer“.

Speedster v štýle Barchetta má krásne, ručne vyrobené hliníkové telo, ktorého vytvorenie trvá viac ako 250 hodín. Edícia tohto dvojmiestneho športového auta je obmedzená na 50 exemplárov, pričom všetky sú už predané.

Limitovaný Morgan je už beznádejne vypredaný…

Palubná doska pozostáva z viac ako 126 vrstiev teaku.

Morgan Midsummer je ohromujúci z každého uhla. Pininfarina sa inšpirovala dizajnom longtailov z 30. a 40. rokov 20. storočia. Midsummer navyše nemá konvenčné čelné sklo, ale skôr dvojicu štíhlych veterných deflektorov. Vyzerá to naozaj dobre, no pri jazde budete žiaľ pravdepodobne chytať muchy zubami… Okrúhle svetlomety sú väčšie ako na modeli Plus Six a tiež obsahujú aj smerovky a denné svietenie v jednom.

Disky sú ďalším retro nádychom, ktorý by mal tiež pomôcť zlepšiť aerodynamiku. Prúdenie vzduchu po bokoch auta je jemnejšie, hoci aerodynamika pri dizajne akéhokoľvek modelu Morgan nehrá žiadnu úlohu. Dôležitý je dizajn a vychutnanie si retro-kriviek.

Inzercia Odťahová služba Rečičár

Krásne disky sú obuté do pneumatík Michelin Pilot Sport 5. Podľa značky Morgan toto 19-palcové kované koleso tiež ušetrí 2,7 kilogramu na disk v porovnaní so štandardným kolesom, pretože váži iba 10 kg. Celé auto váži v suchom stave len 1000 kg.

Tvarovanie tela nie je jediný časovo náročný proces, keďže spracovanie teaku (drrva) v interiéri trvá cez 30 hodín. Palubná doska pozostáva z viac ako 126 vrstiev teaku a každý dverný panel pozostáva zo 120 vrstiev. Morgan vysvetľuje, že použitie stoviek vrstiev ručne tvarovaného, ​​laminovaného teaku robí interiér odolnejším ako pri použití väčších kusov dreva.

Špecifikácie pohonných jednotiek neboli odhalené, ale štandardný model Morgan Plus Six používa motor BMW B58. Ide o preplňovaný 3,0-litrový radový šesťvalec s výkonom 335 koní. Výkon sa prenáša na kolesá cez osemstupňovú automatickú prevodovku ZF. Ako môžete vidieť na oficiálnych obrázkoch, radiaca páka pochádza od BMW. Bežnému modelu trvá zrýchľovanie na 100 km/h 4,2 sekundy, no limitovaný model od Pininfariny by mohol byť rýchlejší, pretože je asi o 114 kilogramov ľahší.

Ceny nie sú oficiálne oznámené, ale portál Autocar uvádza, že šťastní majitelia zaplatili za výstrednú retro-limitku údajne od 152 000 do 190 000 USD v závislosti od konfigurácie. Výroba začína tento rok a potrvá do roku 2025 kvôli zložitej výstavbe. Verejný debut modelu Morgan Midsummer sa uskutoční v júli na podujatí Goodwood Festival of Speed.

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button