Motocykle

Nové Benelli Tornado 400 prichádza do Európy v prvej polovici roku 2024

Benelli Tornado 400

Zdá sa, že Benelli nemá nedostatok nových modelov, ktoré bude uvádzať postupne na trh. Len na veľtrhu EICMA minulý rok čínsko-talianska značka odhalila obrovské množstvo bajkov, ktoré sa majú uviesť na svetový trh tento a nasledujúci rok. Koniec koncov, Benelli je vo vlastníctve Qianjiang Motors, jedného z najväčších čínskych výrobcov motocyklov, a materskej spoločnosti značiek ako Keeway, QJ Motor a MBP.

Benelli má na rok 2024 prichystaných kopec noviniek…

Benelli sa spolieha na prevrátenú prednú vidlicu s 37 mm zdvihom.

Krátko po predstavení množstva nových modelov koncom minulého roka značka Benelli už oznámila dostupnosť niektorých z nich, konkrétne Tornado 400, ktorého štart predaja v Európe sa očakáva v prvej polovici roku 2024. Tornado 400 je prostredným dieťaťom v trojici športových motocyklov predstavených na výstave EICMA 2023, pričom všetky sú poháňané dvojvalcovými motormi.

Jasne chce ovládnuť segment osvedčených dvojvalcových športových bajkov a zaútočiť na konkurenčné modely, ktoré sú už v obehu. Na muške má motocykle ako Kawasaki Ninja 400 (aktualizované na Ninja 500), CFMoto 450 SR (450SS v USA), Honda CBR500R či Yamaha YZF-R3.

Pre porovnanie, Benelli Tornado 400 bol predtým uvedený na čínsky trh pod prezývkou Tornado 402. Bol mierne aktualizovaný, aby spĺňal európske predpisy, konkrétnejšie, aby vyhovoval držiteľom vodičáku A2, ktorí chcú prejsť na väčší bajk zo svojich začiatočníckych strojov z kategórie A1. Tornado 400 rozhýbe kvapalinou chladený, paralelný dvojvalcový motor s objemom 399 cm3 so vstrekovaním paliva a s dvojitým vačkovým hriadeľom v hlave, schválený pre emisnú normu Euro 5. Tento motor pumpuje zo seba výkon 47,6 koní, čo je limit kategórie A2. Výkon sa prenáša na zadné koleso cez manuálnu šesťstupňovú prevodovku.

Motor je uložený v oceľovom rúrkovom ráme s efektnou jednostrannou kyvnou vidlicou. Pokiaľ ide o odpruženie, Benelli sa spolieha na prevrátenú prednú vidlicu s 37 mm zdvihom a zadný monoshock vybavený závesmi. Brzdenie zabezpečujú  strmene Nissin namontované axiálne na prednej vidlici.

S objemom palivovej nádrže 14,8 litra sa pozeráme na mokrú hmotnosť motorky približne 172 kg, čo je pomerne málo. Motorka dostanem full-LED osvetlenie, plnofarebný TFT displej s uhlopriečkou 5-palcov, Bluetooth párovanie smartfónov, USB nabíjanie a dokonca aj nóbl systém monitorovania tlaku v pneumatikách.

Ako už bolo spomenuté, očakáva sa, že Benelli uvedie na trh nové Tornado 400 v Európe v prvej polovici roku 2024. V čase písania tohto článku však ešte neboli oznámené žiadne oficiálne ceny. Pre porovnanie, Honda CBR500R stojí v Európe približne 7 000 eur a Ninja 400 sa predáva za približne rovnakú sumu. Preto by sme mali očakávať, že Benelli bude cenu svojho bajku podstatne nižšie, ak chce upútať pozornosť zákazníkov a odlákať ich od svojich hlavných rivalov.

Milan Machaj

Písanie je moja záľuba. Písanie o autách či motorkách je nie len záľubou, ale mojim životným cieľom. Preto sa snažím a budem snažiť zdokonaľovať sa každým novým článkom, aby som bol najlepší v tom, čo robím.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button