Automobily

Niva sa opäť vracia na scénu. Akurát v inom prevedení…

Lada Niva Travel

Nebojte sa. Nebudeme riešiť novú chuť plesňového syra Niva. Ruská automobilka AvtoVAZ zverejnila informácie o novom prepracovanejšom modeli ikonického automobilu s názvom Lada Niva Travel. Populárnu “Nivu”, ktorá sa už mimochodom označuje ako Lada 4×4, tu ale vôbec nečakajte. Lada Niva Travel je nemastným neslaným SUV-čkom, ktoré by mohlo konkurovať možno Dacii Duster no aj to najskôr v plnej výbave. Inak nie.

Model, ktorý poznáme ešte z čias socializmu, s označením Niva, má dnes nové pomenovanie a to Lada 4×4. Jeho výroba sa aj po 44 rokoch stále neukončila a aj dnes, hoci s lepším technologickým vybavením, si ho môžeme kúpiť s rovnakým dizajnom aj u nás. Na druhej strane nové modely s označením Lada Niva, práva na meno Lada Niva mimochodom získal Chevrolet už pred 14-stimi rokmi, sa u nás nepredáva. A na tomto modeli Rusi vystavali aj svoj najnovší počin a to Lada Niva Travel.

Označenie Niva však tento rok prešlo opäť do rúk ruskej značky AvtoVAZ. Stalo sa tak po tom čo americký Chevrolet pomaly ale isto opúšťa európsky trh. Svoj podiel v AvtoVAZe odpredal naspäť do rúk Rusov čo znamená, že aj meno Lada Niva sa vrátilo naspäť do svojej domoviny a teda môže byť použité opäť na ruských legendárnych modeloch. No nestalo sa tak. Lada Niva Travel vychádza z modelu Chevrolet Niva, ktorý bol vyrábaný pod taktovkou Američanov. Tento model, konkrétnejšie SUV, bolo predstavené svetu viackrát v jeho faceliftoch. Dokonca má prísť aj druhá generácia. Chevrolet však od toho odskočil. Predsa len popularita tejto značky značne v Európe upadla.

Lada Niva Travel je tak prekopaný model Chevrolet Niva ale už pod vedením ruských konštruktérov, dizajnérov ako i celého domáceho vedenia značky AvtoVAZ. Premenou však prešla predná maska, ktorá dostala ostrejší výraz. Nárazníky sú výraznejšie a zadná časť je zdobená novým nárazníkom a LED-diódovými svetlami. Automobil síce vyzerá terénne no v porovnaní s ex-Nivou, a teda s modelom Lada 4×4, by sme ho porovnávať v teréne asi nemohli. Ostaneme teda pri tvrdení, že sa jedná o mestské SUV.

Ďalšie informácie či konkrétne technické údaje o automobile si ruská automobilka AvtoVAZ necháva zatiaľ stále pre seba. Môžeme si teda len domyslieť že náhon bude realizovaný na všetky štyri kolesá a motor bude pravdepodobne benzínový, aký poznáme z predchádzajúceho modelu Chevrolet Niva. S istotou však vieme, že prvé exempláre začnú schádzať z výrobnej linky v Togliatti koncom decembra a v rovnakom čase sa začne aj ich predaj na domácom trhu.

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button