Automobily

Najvýkonnejší Mustang na svete? Niečo na tom bude…

Roush Stage 3

Američania zbožňujú Mustangy už od šesťdesiatych rokov, kedy sa prvý štvorkolesový divoký kôň dostal na cesty. Ešte viac však milujú ich úpravy a tuningovanie tak zovňajšku ako aj obrích motorov do ich maximálnych možností. Aj práve vďaka tejto záľube sa za oceánom darí množstvu spoločností, ktoré sa venujú úprave ikonických Mustangov. Jednou z nich je aj Roush Performance. Pre rok 2021 si pripravila údajne najsilnejší Mustang všetkých čias!

Dopyt po poriadne naložených Mustangoch nepoľavuje ani dnes, keď sa ekoaktivisti snažia do každého automobilu napchať čo najmenší a čo najekologickejší motor. Našťastie existujú firmy, ktoré sa stále dokážu uživiť výrobou či prerábaním mohutných agregátov, ktoré poskytujú to najväčšie potešenie z jazdy. Americká dielňa Roush Performance prichádza z reťaze odtrhnutým Mustangom, ktorého výkon vyšľachtili až na 775 koní! Tromfne aj dosiaľ najsilnejší model Mustang Shelby GT500, ktorý sa chválil úctyhodnými 760 koňmi a krútiacim momentom 847 Nm.

25 rokov na scéne – 25 koní navyše…

Mustang Rouch Stage 3 je najsilnejším Mustangom v histórii. Tromfne dokonca aj ikonický Mustang Shelby GT500!

Roush Stage 3, ako sa posledný výtvor Roush Performance nazýva, poháňa prekopaný päťlitrový vidlicový osemvalec,  ktorý vďaka kompresoru Phase 2 Supercharger dodá automobilu výkon 750 koní a krútiaci moment 908 Nm. Smejete sa nám teraz, že sme spravili chybu a píšeme nezmysli… No pravda je taká, že veru sa nemýlime. Základný stroj ponúkne len 750 koní, čo je menej ako pri modeli Mustang Shelby GT500.

Americká spoločnosť Roush Performance však oslavuje tento rok svojich 25 rokov na scéne. A svoje roky pretavila do ďalších bonusových 25 koní pre svoj model Roush 3. Dosiahla to vďaka vylepšenému palivovému čerpadlu a nasávaniu vzduchu. A máme výkon 775 koní!

Z nuly na stovku dokáže raketa Roush 3 vystreliť za 3,6 sekundy. V Amerike populárny šprint na štvrť míle zvládne za 11,2 sekundy. Pôsobivé! Vďaka špeciálne upravenému podvozku dokáže dokonca v zákrutách posádke poskytnúť preťaženie 1,07G. O prenos síl na zadný pár kolies sa postará buď desaťstupňový automat alebo voliteľný šesťstupňový manuál. K dispozícii sú ďalej špeciálne disky, voliteľný body-kit s aerodynamickými doplnkami, prémiové brzdy či štýlové doplnky, ktoré opticky vylepšia motorový priestor.

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button