Automobily

Koncept Lexus LF-ZC ukazuje, že značka myslí aj na elektrickú budúcnosť

Lexus LF-ZC

Asi sa dá s istotou povedať, že Lexus nie je práve na špici elektrifikácie automobilového priemyslu. Iste, japonská značka má v súčasnosti jedny z najlepších dostupných hybridných modelov na trhu, no zaostáva za väčšinou starších automobiliek na scéne elektrifikáciensvojej flotily. Trochu konzervatívny prístup vozidiel Toyota a Lexus je už minulosťou, pretože tieto dve značky urýchľujú prijatie elektrických vozidiel s desiatkami nových modelov, ktoré sa plánujú uviesť na trh koncom tohto desaťročia. Jedným z týchto áut bude nejaký veľký hatchback od Lexusu, ktorého aktuálnou ukážkou je koncept LF-ZC, ktorý debutuje na tphtoročnej Japan Mobility Show.

Lexus Future Zero-emission Catalyst je úplný a dosť mätúci názov tejto štúdie, no určite to nie je tá najzaujímavejšia časť tohto článku. Dizajnovo je trochu ťažké popísať, o aký typ vozidla ide, ale skôr by sme to nazvali sedan než hatchback či dokonca crossover. Popravde, označenie liftback mu asi sedí najviac, najmä ak vezmeme do úvahy fakt, že sériová verzia tohto konceptu by mala mať podobu hatchbacku. Bude mať zhruba rovnakú veľkosť ako súčasný model Lexus IS, ale či nahradí sedan, alebo budú spolu na trhu koexistovať, zatiaľ nie je známe.

Lexus sa do elektrifikácie neponáhľa…

Lexus kladie dôraz na takzvaný koncept Bamboo CMF, čo je v preklade prístup k používaniu udržateľných materiálov v celej kabíne.

Interiér štúdie Lexus LF-ZC pokračuje vo futuristickej téme exteriéru s kabínou, ktorá má ploský podlhovastý volant a obrovskú obrazovku, ktorá sa rozkladá aj na mieste pred spolujazdcom. Vodič má za “volantom” oveľa menší prístrojový panel. Infotainment je podporený najnovším vývojom v sektore AI od spoločnosti Lexus, ako aj systémom rozpoznávania hlasu novej generácie.

Systémy napríklad poskytujú odporúčania týkajúce sa trasy a režimu, ktoré sú v súlade s preferenciami vodiča pri zohľadnení vzorcov jeho každodennej aktivity a nálady. Spoločnosť tiež kladie dôraz na takzvaný koncept Bamboo CMF, čo je v preklade prístup k používaniu udržateľných materiálov v celej kabíne.

Ak stále čítate tento článok, tak sme si istí, že čakáte na technické podrobnosti. Bohužiaľ, Lexus zatiaľ neposkytuje informácie o veľkosti a type batérie, či o špecifikáciách elektrického pohonu. Japonská značka však tvrdí, že koncept využíva „prizmatické vysokovýkonné batérie novej generácie“, ktoré by mali poskytnúť približne dvojnásobný dojazd oproti „konvenčným“ batériovým elektrickým vozidlám, ktoré sú v súčasnosti v predaji.

Nevieme, čo znamená konvenčný elektromobil pre Lexus, ale je to dosť sľubné vyhlásenie značky. Cieľová hodnota koeficientu aerodynamického odporu vzduchu pod 0,2 by pravdepodobne mala tiež veľmi pomôcť čo najnižšej spotrebe elektrickej energie. Na to, či sa tieto sľuby naplnia, si budeme musieť počkať do roku 2026, kedy dorazí produkčná verzia a s ňou aj nové informácie o technologickej výbave zaujímavého prémiového modelu.

Andrej Bivan

Autá som mal rád už ako dieťa. Nebola značka, ktorú by som nepoznal. Táto láska k autám pretrvala dodnes. Na autá sa mi však už nestačí len pozerať. Chcem v nich sedieť, jazdiť a počúvať ich motor. To je tá najlepšia hudba pre moje uši.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button