Automobily

Keď Európa zavrie dvere, stačí sa obrátiť na východ! Ruský Moskvič na čínskom základe

Moskvič 6

Ikonická značka zo Sovietskeho zväzu ktorá sa vo veľkých počtoch preháňala po cestách medzivojnovej či povojnovej Európy. Hoci sa z našich ciest po osamostatnení vytratila, v Rusku jazdí dodnes. A nielen ako spomienka na minulú éru, ale aj ako novodobá značka, ktorá sa aj napriek sankciám, keď Európa zavrela pred Ruskom dvere, úspešne pretĺka konkurenciou vďaka úzkej spolupráci s Číňanmi. Na ruských cestách môžeme stretávať model Moskvič 3, ktorý stojí na základe čínskeho modelu JAC JS4. Dnes sa k prvej lastovičke pridáva aj druhý model Moskvič 6, ktorý stojí opäť na čínskom modeli JAC J7 Plus. Päťdverový liftback nevyzerá vôbec zle a dokáže zaplniť miesto po európskych modeloch, ktoré sa pobrali z Ruska preč.

Moskvič pokračuje vďaka Číne…

Vďaka čínskej značke JAC Motors môže pokračovať aj legendárna niekdajšia sovietska, no teraz už ruská značka Moskvič.

Dynamický sedan dostal európsky dizajn, ktorý Číňania vytvorili v spolupráci s talianskym dizajnovým štúdiom. Vďaka tomu vyzerá veľmi konkurencieschopne európskym modelom, ktoré sa kvôli sankciám na ruský trh nedostanú. A vôbec to nevadí. Keď Európa zavrie dvere, stratu nahradí Čína. Presne vďaka čínskej značke JAC Motors môže pokračovať aj legendárna niekdajšia sovietska, no teraz už ruská značka Moskvič. Podrobnú technickú špecifikáciu zatiaľ Rusi k novému modelu Moskvič 6 neposkytli. Rovnako neznáma je zatiaľ aj jeho cenovka. Ak však zoberieme do úvahy, že aktuálny Moskvič 3 začína na cenovke 1 970 000 rubľoch, v prepočte 22 062 eur, tak štýlový liftback by mohol nastúpiť na trh s podobnou cenovkou. Elektrická verzia modelu 3 začína hodnote 3 500 000 rubľov, v prepočte 39 197 eur. Či bude k dispozícii aj športovejší hatchback v elektrickej verzii, zatiaľ známe nie je.

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button