Automobily

Hypercar Zenvo Aurora odhalený s cenovkou 2,8 milióna dolárov! Bude konkurentom Bugatti?

Zenvo Aurora

Zenvo Aurora debutovalo ako najnovšie superauto od dánskej automobilky. Verejná premiéra bola veľkolepo odštartovaná počas Monterey Car Week v Kalifornii. Spoločnosť ponúka grand-touring verziu Tur ako aj Agil, zameranú na trať. Každý variant je obmedzený na 50 jedinečných exemplárov. Výroba sa začne v roku 2026 a ceny začínajú na sume od 2,83 milióna dolárov (2,59 milióna eur).

Zenvo chce revolúciu vo svete hypersportov…

Zenvo Aurora v prevedení Tur vďaka dvanásťvalcu a ďalšej dvojici elektromotorov dosiahne stovku len za 2,3 sekundy.

Oba modely Aurora používajú štvorvalcový 6,6-litrový motor V12 , ktorý pochádza od spoločnosti Mahle Powertrain. Tento motor sám o sebe dáva modelom výkon 1 250 koní pri otáčkach do 9 800 ot./min. Model Agil s pohonom zadných kolies má jediný elektromotor, ktorý prináša celkový výkon na 1 450 koní a krútiaci moment 1 400 Nm. Auto dosiahne stovku za 2,5 sekundy a 200-vku len za 4,6 sekundy. Maximálna rýchlosť je 365 kilometrov za hodinu.

Tur s pohonom všetkých kolies získava ďalšie dva elektromotory, ktoré roztáčajú predné kolesá, a celkový výkon stúpne na 1 850 koní s krútiacim momentom 1 700 Nm. Tento model dosiahne rýchlosť 100 km/h za 2,3 sekundy a maximálna rýchlosť je 451 km/h. Prídavné motory sú voliteľné aj pre model Agil.

Motor je spojený so sedemstupňovou prevodovkou. Prevodovka má elektromotor, ktorý vstupuje do hry pri cúvaní a funguje aj ako štartér pohonnej jednotky. Varianty Agil a Tur majú odlišné radenie a mapovanie radenia prevodových stupňov. Zenvo nezverejnilo podrobnosti o batérii ani o jednom modeli. Agil váži menej ako 1 300 kilogramov. Jeho karoséria produkuje 880 kg prítlaku pri rýchlosti 250 km/h. Tur má 1 450 kg kvôli dodatočnej hmotnosti dvoch ďalších elektromotorov.

Oba varianty Zenvo Aurora sa vyznačujú drsným športovým dizajnom s ostrými hranami. Agil má veľké krídlo a Tur má čistejší tvar. „Šasi a komponenty Aurory sú umelecké diela a urobili sme veľmi jednoznačné rozhodnutie, že tieto detaily nechceme skrývať pod monolitickým dizajnom,“ povedal hlavný dizajnér Zenvo Christian Brandt.

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button