AutomobilyTechnika

Huawei začína boj na poli automobilov. So spaľovacím motorom a dojazdom 1000 km!

Huawei SF5

Čínska spoločnosť Huawei je jednou z popredných a prosperujúcich značiek nie len na trhu s inteligentnou elektronikou ale aj s informačnými a telekomunikačnými technológiami. Od takejto firmy by sme možno automobil neočakávali no šanghajský autosalón sa stal miestom prezentácie práve prvého automobilu čínskeho giganta Huawei. Nie je to len koncept! Zahájenie predaja sa odohralo práve na pôde ázijského autosalónu.

Ten kto pozná Huawei si určite pomyslí, že značka po vzore iných spoločností s rovnakým podnikaním siahla po nejakom elektromobile inej čínskej značky a “capla” naň svoje logo. V podstate drzo povedané je to tak. Huawei SF5 je prepracovaný koncept Seres SF5, ktorý vytvorila kalifornská firma s čínskymi koreňmi Seres, ešte v roku 2019 pre autosalón Guangzhou International Automobile Exhibition. Samozrejme Huawei sa podieľal na jeho vývoji, čomu model vo veľkej miere vďačí aj za svoje pretvorenie do sériovej podoby a spustenie predaja.

Prekypuje technológiami…

Z nuly na stovku by to mal elektromobil Huawei SF5 zvládnuť za 4,7 sekundy.

Huawei SF5 je elektromobil no nie v pravom slova zmysle. Pohonný systém Huawei Drive ONE, pripomína riešenie podobné Nissanu E. Vo svojich útrobách má ukrytý 1,5 litrový štvorvalec, ktorý funguje len ako generátor elektrickej energie pre dobíjanie akumulátora. Jazda na čisto spaľovací pohon je tak nemožná. Kompaktná batéria roztáča dvojicu elektromotorov, ktorých kombinovaný výkon dosahuje hodnotu 405 kW. Najvyšší krútiaci moment je až 820 Nm.

Rozmerovo by sme čínsky elektromobil Huawei SF5 mohli prirovnať napríklad k európskemu Audi Q5. Jeho dĺžka je 4700 mm, výška 1625 mm a šírka 1930 mm. Rázvor ponúkne dĺžku 2875 mm. Z nuly na stovku by to mal elektromobil zvládnuť za 4,7 sekundy. Batéria by mu mala zaručiť dojazd bez použitia generátora až 180 km podľa NEDC. So zapojený generátorom by sa mal dojazd však pohybovať okolo hranice 1000 km. A to už je naozaj veľmi pekný údaj aj pre milovníkov dovolenky v odľahlejších destináciách. Elektromobil je dokonca v núdzových prípadoch možné použiť aj ako generátor či záložný zdroj elektrickej energie pre domácnosti vďaka podpore technológie V2L. Vďaka podpore V2V môže dokonca poslúžiť aj ako nabíjacia stanica iného elektromobilu.

Nové čínske elektrické SUV nedostalo nezmyselné a príliš futuristické tvary. Dizajnéri zachovali chladnú hlavu vďaka čomu ho nebude problém postaviť do konkurenčného boja oproti značkám štandardných automobilových výrobcov. Predný nárazník dostal výrazné zaujímavé tvarovanie. Z neho vyčnieva rovnako netypické LED denné osvetlenie. Na prvý pohľad by sme tu mohli nájsť paralelu napríklad s Porsche Cayenne, Lamborghini Urus či dokonca s Teslou X. Proste dobre namiešaný čínsky mix.

Interiér je jednoduchý až minimalistický. Je však “naprataný” technológiami od výmyslu sveta. Nechýba prístrojový štít, vertikálna stredová dotyková obrazovka infotainmentu nahradzujúca mechanické prepínače,  ambientné osvetlenie. O komfort jazdy sa ďalej postarajú masážne sedadlá, drevené obloženie, prémiová koža či prepracovaná mobilná konektivita. Milovníci kvalitnej hudby na palube ocenia systém Huawei Sound a 11-timi reproduktormi a dvojicou subwooferov. Dvojité sklo či prepracovaná zvuková izolácia vás prenesú s prémiovým zvukovým systémom priamo na koncert obľúbenej kapely či do opery. Ak by vám ani toto nestačilo, Huawei SF5 ponúka aj ďalšiu fičurku pre milovníkov technológií budúcnosti. Z automobilu je možné bezproblémovo ovládať svoju inteligentnú domácnosť. Proste Huawei…

Bližšiu technickú špecifikáciu zatiaľ Huawei nezverejnil. Zaujímavým detailom je jeho cena, ktorá bude štartovať na čínskom trhu na 216 800 juanoch, čo je v prepočte zhruba 27 650 eur! Ak by sa za podobnú cenu začal Huawei SF5 predávať aj v Európe, konkurencia by sa mala na čo “tešiť”. Jeho predaj sa rozbieha vo vybraných čínskych pobočkách značky Huawei. Z domáceho trhu má elektrické SUV chuť zamieriť aj na ďalšie trhy. Snáď ho nejaké nezmyselné sankcie “veľkých hráčov” neodstavia a aj my budeme mať možnosť zasadnúť za volant tohto ambiciózneho automobilu.

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button