Automobily

Nástupca Fordu Mondeo? Evos si na to trúfa!

Ford Evos

Značka Ford pravdepodobne s novou generáciou rodinného i podnikateľského automobilu Mondeo už nepočíta. Podľa vyjadrení vedenia z marca tohto roka by sa aktuálna generácia mohla v španielskej fabrike vyrábať ešte do roku 2022. Kto bude nástupcom upadajúceho modelu Ford Mondeo? Šanghajský autosalón priniesol svetlo do tejto problematiky. Ford tu predstavil nový model Evos.

Ford v Európe rieši dlhodobý problém s klesajúcimi číslami predajov v segmente  strednej triedy. Od roku 2000 sa predaj automobilov tejto triedy prepadol až o 80%. Je to hlavne v dôsledku enormného záujmu o SUV modely a crossovery. Ford sa tieto čísla snaží vrátiť do zelenej farby aj novopredstaveným crossoverom Evos, ktorý by sa mohol stať v budúcnosti nástupcom modelu Mondeo. Kombinuje prednosti SUV-čka a rodinného kombi s tvarom štýlového coupé.

Primárne pre čínsky trh…

So 4K dotykovou obrazovkou infotainmentu s uhlopriečkou až 27-palcov.

Na vývoji nového modelu Ford Evos sa do veľkej miery podieľal čínsky tím vývojárov značky Ford. Aj vďaka tomu automobil predstavuje to, po čom čínsky spotrebitelia túžia. A nie len tí čínski. Primárne by sa však mal nový Evos predávať na čínskom trhu. Či sa odtiaľ dostane aj do iných častí sveta je nateraz otázne.

Kríženec kombíku a SUV dostal zaujímavú prednú masku, ktorej dominantou sú LED svetlomety, prepojené horizontálnou lištou. Prísny pohľad automobilu dodáva aj mriežka chladiča spolu s členitou časťou nárazníka. Oválny tvar karosérie inklinuje k prevedeniu kupé, čo by mohlo nadchnúť aj mladšiu generáciu, ktorá si potrpí na štýlové tvary no zároveň potrebuje automobil tak na podnikanie ako aj pre rodinu. Efektným prvkom sú do karosérie zapustené kľučky dverí.

Interiér dostal digitálnu palubnú dosku, ktorej šírka presahuje jeden meter. Je tvorená digitálnym prístrojovým štítom s uhlopriečkou 12,3 palca a obrovskou 4K dotykovou obrazovkou infotainmentu, ktorej uhlopriečka 27-palcov je väčšia ako väčšina monitorov používaných na prácu v korporáciách. Vo Forde Evos nájdu pasažieri aj virtuálneho osobného asistenta či infotainment Sync+ 2.0.

Detaily o pohonnom ústrojenstve si Ford zatiaľ necháva pre seba. Môžeme však predpokladať, že sa bude pravdepodobne jednať o plug-in hybrid. Ďalšie informácie o novinke Ford Evos zatiaľ známe nie sú, rovnako ako aj o budúcnosti aktuálneho modelu Ford Mondeo. Evos bude zatiaľ predávaný len na čínskom trhu. Budeme zvedaví, či sa v budúcnosti vôbec dostane aj na iné trhy a či sa teoreticky stane novým nástupcom Fordu Mondeo.

Marcel Szabó

Najkrajší zvuk je z vidlicového dvojvalca :) pokiaľ sa však jedná o dve stopy pocity sa násobia štyrmi

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button