Automobily

Ford F-150 Raptor R s výkonom 720 koní je teraz výkonnejší ako Ram TRX

Ford F-150 Raptor R

Ford dal svojmu najpredávanejšiemu vozidlu za oceánom mierne osvieženie pre modelový rok 2024. Tvár pick-upu F-150 je hranatejšia a vzadu dostali niektoré úrovne výbavy Pro Access Tailgate – dvere korby, ktoré sa neodklápajú len dospodu, ale aj doboku ak treba. Avšak azda najdôležitejším údajom vynoveného modelu Ford F-150 Raptor R je počet koní, ktoré ukrýva pod kapotou. V skutočnosti ich je 720 a mohutný pick-up ich vytlačí z 5,2 litrového osemvalca. Má tak o 20 koní viac ako odchádzajúci model a o 18 koní viac ako konkurenčný Ram TRX z tohto roku. Tento model však tento rok končí spolu so svojim 6,2-litrovým preplňovaným Hellcatom V8. Či nárast výkonu Fordu súvisí s odchodom modelu Ram, žiaľ netušíme. Načasovanie príchodu silnejšieho Fordu F-150 Raptor R je trošku podozrivé, pretože zaisťuje, že RAM TRX sa nezapíše do histórie ako najvýkonnejší sériový benzínový pick-up všetkých čias.

RAM TRX nebude najvýkonnejším v histórii…

Motor je odvodený od 5,2-litrového agregátu používaného v najnovšom Mustangu Shelby GT500.

Ako Ford Raptor R získava extra kone z preplňovaného 5,2-litrového motora? Oficiálna tlačová správa zdôrazňuje novú kalibráciu motora a „znížené straty na vstupe vzduchu“, čo Ford ďalej vysvetľuje ako zmeny na kapote a uzatváracom paneli karosérie pre väčšie prúdenie vzduchu do vzduchového filtra. Výsledkom je vyššie spomenutých 720 koní a širšia krivka krútiaceho momentu, aj keď maximálny krútiaci moment zostáva rovnaký pri 868 Nm.

Samozrejme, motor je odvodený od 5,2-litrového agregátu používaného v najnovšom Mustangu Shelby GT500, kde dosahoval vvýkon až 760 koní. Keď pred rokom debutoval Raptor R s V8-ičkou s výkonom 700 koní, Ford uviedol, že motor bol preladený s vylepšeným výkonom v nízkych otáčkach pre lepšie využitie v nákladných automobiloch. Kompromisom bol špičkový výkon, ale teraz sa zdá, že inžinieri Fordu našli dokonalú strednú cestu.

Rovnako ako u iných modelov Ford F-150, aj Raptor R pre rok 2024 spoznáte predovšetkým podľa nových svetlometov s dennými LED diódami, ktoré tvoria polštvorec okolo vonkajšieho okraja. Vo vnútri si nevšimnete nič nové, okrem head-up displeja, ktorý je v rodine F-150 po prvýkrát voliteľný. Raptory jazdia na nových dvojventilových tlmičoch Fox. Ak sa vám zdá pick-up za 110 000 dolárov veľmi drahý, k dispozícii je aj lacnejšie prevedenie F-150, ktoré dostalo štandardný 2,7-litrový motor EcoBoost V6 s výkonom 325 k.

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button