Automobily

Čistá sila základnej verzie talianskeho superšportu Mazzanti Evantra prichádza s označením Pura

Mazzanti Evantra Pura

Talianska značka Mazzanti opäť inovuje svoj športiak Evantra. Konštruktéri z toskánskeho mesta Pisa modernizovali kokpit, zoštíhlili línie a nazvali tento “čistý” model Mazzanti Pura. Najnovší výtvor by sa mal stať základným modelom značky a v najbližšej dobe zamieriť k prvým zámožným klientom.

Základné Mazzanti za takmer 18 miliónov…

Z nuly na stovku vypáli Mazzanti Evantra Pura len za 2,9 sekundy a jej maximálna rýchlosť presahuje hodnotu 360 km/h.

Model Mazzanti Evantra je na svete už viac ako desať rokov. Jeho základ tvorí americká technika od General Motors. Model Evantra sa ešte v roku 2011 volal Mugelo a jeho srdcom bol 3,5 litrový, kvapalinou chladený, šesťvalcový agregát boxer, ktorý bol nadopovaný dvojicou turbodúchadiel. Stvoritelia športiaka Mugelo však jeho meno v priebehu času zmenili na Evantra. Námet na toto označenie čerpali v etruskej mytológii. Evantra bola etruská bohyňa nesmrteľnosti a tak aj model Evantra má byť predstaviteľom nesmrteľného stroja a dizajnu.

Model Mazzanti Evantra, už s oficiálnym menom Evantra, debutoval na prestížnej výstave luxusných značiek Top Marques v Monaku v roku 2013. Od tohto roku vznikli aj jeho ďalšie verzie s označením Millecavalli a 771, ktoré sú určené pre okruhové účely. Do bežnej premávky homologizáciu nedostali. Po tejto dvojici prišli na trh ešte brutálnejšie verzie a to 781 a Millecavalli R. Už pôvodná Millecavalli, bez R-ka, dosahovala výkon 1000 koní. Jej srdcom bol 7,2 litrový osemvalcový agregát GM LS7 s dvojicou turbodúchadiel. Ešte šialenejšie R-ko dostalo ešte o dve deci väčší prevŕtaný motor s objemom 7,4 litra a výkonom až 1121 koní. Táto verzia je dodnes tou najsilnejšou, akú Mazzanti ponúka zámožným klientom.

Mazzanti Evantra Pura nie je ešte výkonnejšie prevedenie Millecavalli R, ale skôr základná, čistá verzia modelu Evantra, ktorá dostala aj príhodné označenie Pura. Najnovšia verzia je odľahčená (váži len 1290 kg), zoštíhlená v “bokoch” a dokonca aj ochudobnená o liter z objemu motora. Osemvalec dostal objem 6,2 litra a kompresor. Jeho výkon je “len” 761 koní a krútiaci moment 910 Nm. Tento istý agregát môžeme pri tom nájsť aj napríklad v modeloch Corvette C7 či Stingray C8.  Z nuly na stovku vypáli Mazzanti Evantra Pura len za 2,9 sekundy a jej maximálna rýchlosť presahuje hodnotu 360 km/h. Silu motora prenáša na zadný pár kolies sedemstupňová sekvenčná prevodovka.

Podvozok talianskeho superšportu je tvorený kombináciou ocele a chróm-molybdénových trubiek. Tlmenie automobilu dodala značka McPhaerson. V príplatkovej verzii bude k dispozícii aj výškové nastavenie podvozku. Do stavu pokoja dostanú opäť automobil prémiové brzdy Brembo s priemerom kotúčov 380 mm vpredu a 360 mm vzadu. Kolesá dodala značka OZ Racing.

Interiér, alebo lepšie povedané, kokpit superšportu je oproti predchodcom modernejší a exkluzívnejší. Nechýba dokonca ani digitálna prístrojovka či dotykový displej na stredovej konzole. Ďalší displej sa za príplatok môže objaviť aj na volante. Karbónové vlákna vo vnútri dopĺňajú umelý semiš a koža. Farby sú navolené čisto podľa zákazníkových požiadaviek. Karbónové páčky sú zas modelované podľa portov budúceho majiteľa. Môžeme tak povedať, že ani jeden automobil nie je rovnaký ako ten druhý. Rovnako unikátne sú aj športové sedadlá.

Modely Mazzanti Evantra sú striktne limitované. Aj z najnovšej verzie Pura vznikne ročne len päť kusov. Základná cena jedného exempláru je takmer 18 miliónov eur. Keď sa k tomu pripočítajú ešte špeciálne požiadavky zákazníka, cena porastie do závratných výšin. Napríklad také Millecavalli stojí v základe až 26,5 milióna. A to nám už veru hlava neberie…

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button