Automobily

Brutálny mestský elektromobil so zrýchlením superšportu

Cupra UrbanRebel

Tvary a celková estetika elektromobilov z roka na rok rastie. Elektrické autá sú čím ďalej tým pútavejšie. Dôkazom tohto dizajnového progresu je aj najnovší koncept modelu Cupra UrbanRebel. Vďaka svojim športovým až futuristickým tvarom a agresívne naladenému elektromotoru, ponúka naozaj zaujímavú alternatívu hodnú zamyslenia k dnešným predraženým superšportom.

Ako predloha pre ďalšie smerovanie…

Srdcom konceptu Cupra UrbanRebel by mal byť elektromotor s výkonom 250 kW, ktorého výkon bude možné krátkodobo navýšiť až na 320 kW.

Športová značka Cupra svoj najnovší koncept nazvala UrbanRebel. Táto štúdia poodhaľuje predstavu značky, ako by jej modeli mohli dizajnovo smerovať po roku 2025. A nám sa to veru páči. Ak by sa Cupra vyhla prekapotovaným Seatom a šla svojou cestou, presne takým smerom, ako to ukazuje na najnovšom koncepte, bolo by to pre značku veľkým plusom. UrbanRebel by sa sériovej výroby mohol dočkať najskôr ako špeciál pre okruhy či rally. Neskôr by sa v mierne poľudštenej verzii mohol dostať aj do bežnej premávky. Kedy to však bude, je zatiaľ otázne.

Koncept Cupra UrbanRebel narástol na 4080 mm na dĺžku, 1795 mm na šírku a 1444 mm na výšku. Je postavený na koncernovej platforme MEB. Jeho srdcom by mal byť elektromotor s výkonom 250 kW, ktorého výkon bude možné krátkodobo navýšiť až na 320 kW. Vďaka týmto parametrom dokáže pokoriť stokilometrovú rýchlosť len za 3,2 sekundy. A to je čas, ktorý sa vyrovná superšportovým strojom za stovky tisíc eur.

Generálny riaditeľ značky Cupra, Wayne Griffiths, na margo najnovšieho odvážneho konceptu poznamenal: “Cupra UrbanRebel predstavuje nový dizajnový jazyk budúcich mestských vozidiel. Je strategicným projektom nielen pre značku Cupra, ale aj pre celý koncern Volkswagen. V Martorelle chceme do budúcnosti vyrábať viac ako 500 000 malých elektromobilov ročne pre rôzne značky koncernu.”

Oficiálnu svetovú premiéru si odvážny koncept Cupra UrbanRebel odkrúti na blížiacom sa autosalóne v Mníchove. Sme zvedaví na detailnejšie informácie o tomto stroji. Nielen vďaka jeho agresívnemu vzhľadu, ale aj vďaka jeho nevšednej farbe sme si ho obľúbili hneď na prvý pohľad a veríme, že sa na cestách objaví čo najskôr.

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button