Automobily

BMW i5 Flow NOSTOKANA: Umenie stlačením tlačidla

BMW i5 Flow NOSTOKANA

Umenie a autá majú v BMW dlhú tradíciu. Od roku 1975 mnohí renomovaní umelci navrhli takzvané „Art Car“, vrátane Andyho Warhola a Jeffa Koonsa. V roku 1991 Esther Mahlangu – prvá žena a prvá africká umelkyňa – navrhla dvanáste BMW Art Car založené na BMW 525i. Dnes sa na jej počesť dostalo na svetlo sveta ďalšie maľované BMW s menom i5 Flow NOSTOKANA.

Farebné programovateľné animácie sú patentom BMW Group…

Charakteristické farby a geometrické vzory, dnes už 88-ročnej umelkyne Malangu, sú podľa BMW ideálne na prenos inovatívnej technológie.

BMW i5 Flow NOSTOKANA je pripomienkou modelu z roku 1991 a takpovediac mostom z modelového radu E34-5 do najnovšej generácie. Vozidlo spája technológiu meniacich sa farieb vyvinutú v BMW s umeleckým jazykom juhoafrickej umelkyne. Dizajnérsky kúsok, ktorý je vybavený elektricky animovateľnými filmovými segmentmi, stelesňuje najnovší vývojový stupeň v technológii zmeny farieb povrchov vozidiel, ktorá bola vyvinutá v spolupráci s E Ink.

Charakteristické farby a geometrické vzory, dnes už 88-ročnej umelkyne Malangu, sú podľa BMW ideálne na prenos inovatívnej technológie do nového modelu i5. Všestrannosť elektroforetických zmien farieb robí z plne elektrického sedanu dynamické umelecké dielo. „Fascinuje ma, keď vidím, ako moderné technológie rozširujú moje umenie a sprístupňujú ho úplne novému publiku ,“ hovorí Esther Mahlangu.

Na BMW i5 Flow NOSTOKANA, ktorého meno prevzalo meno prvého syna Esther Mahlangu, sa segmenty animovaného filmu rozprestierajú v dvoch pásoch, každý po streche, kapote a zadnej časti, ako aj po bokoch vozidla. Podobne ako v čítačke elektronických kníh je v každej fólii E Ink niekoľko miliónov mikrokapsúl. Farebné častice, ktoré obsahujú, môžu byť zmenené v štruktúre a usporiadaní elektrickým napätím. Vďaka tomu sú farby a vzory typické pre umenie Esther Mahlangu prezentované v stále nových kompozíciách.

Aby bolo možné komplexné ozdoby detailne rozložiť, je BMW i5 Flow NOSTOKANA vybavené 1 349 filmovými segmentmi, z ktorých každý možno ovládať samostatne. Proces rezania laserom používaný na rezanie fólie a dizajn elektronického riadenia boli vyvinuté spolu s partnerom E Ink. Prispôsobenie zakriveným povrchom a naprogramované animácie sú patentovaným vývojom BMW Group.

Celkovo sa technológia zmeny farieb rýchlo rozvíja. Po BMW iX Flow s E Ink, predstaveným v roku 2022 s prepínaním medzi bielou a čiernou stlačením tlačidla, nasledovala prvá viacfarebná implementácia len o rok neskôr. Na 240 filmových segmentoch BMW i Vision Dee bolo možné zobraziť až 32 farieb. Najnovšia fáza vývoja teraz umožňuje ešte viac farieb a vzorov. Zároveň sa segmenty fólie stávajú robustnejšími, čo uľahčuje prípadnú budúcu sériovú výrobu. BMW i5 Flow NOSTOKANA zatiaľ ostáva jednorázovkou a nebude sa teda vyrábať ani v limitovanej, ani v inej sérii.

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button