Automobily

Autonómny luxusný sedan rastúcej čínskej značky.

NIO ET7

Čínske modely minulého storočia nijak nevynikali ani po konštrukčnej, ani po technologickej stránke. Nad crash testami sme len v nemom úžase zalamovali rukami a modlili sa, aby sa tieto autá z papiera nedostali na náš trh. Doba sa však zmenila a Čína už nie je producentom lacných nekvalitných kópií európskych automobilov, no pomaly ale isto sa stáva lídrom v tvorbe technologicky vyspelých silných konkurentov európskych či amerických áut. Ďalším zástupcom technologickej ofenzívy je cieľavedomý elektrický luxusný sedan značky NIO s modelovým označením ET7. Ponúka dojazd až 1000 kilometrov a možnosť autonómneho riadenia. Tesla by sa mala mať na pozore!

Značka NIO je na trhu len 7 rokov a už stihla predstaviť desať modelov segmentu SUV či Crossover z ktorých štvorica sa dostáva na čínske i celkovo ázijské cesty. Minulý rok predali takmer 37 000 kusov áut a to už nie je zanedbateľný počet. Do Európy to síce majú ešte ďaleko no na domácom trhu predstavujú luxusnú triedu kvalitných automobilov pre vyššiu triedy. Do tejto rodiny patrí aj najnovší model ET7. Je to však sedan a vďaka nemu začína čínsky výrobca prerážať aj do segmentu, ktorému sa doteraz vyhýbal. Po budúcom úspechu na domácom trhu má spoločnosť za cieľ dostať sa aj na starý kontinent, kde chce podkúriť elektrickým prémiovým automobilom.

S dojazdom až 1000 kilometrov aj bez šoféra…

Predstavte si, že na benzínke len vymeníte prázdnu batériu za novú a pokračujete v jazde! Aj túto možnosť ponúka NIO ET7.

Model ET7 by sa mal podľa informácii spoločnosti NIO začať predávať v Číne už budúci rok. Práve preto sa konštruktéri a technológovia naplno venujú jeho vylepšovaniu. Nie je to žiadne lacné vozidlo. Jeho karoséria ako aj motor či ostatné diely sú vyrobené z hliníku či odľahčenej ocele, vďaka čomu má elektromobil akceptovateľnú hmotnosť. O jeho pohon sa stará dvojica elektromotorov umiestnená v prednej časti automobilu. Ich spoločný výkon je 480 kW a krútiaci moment 850 Nm vďaka čomu dokáže atakovať hranicu 100 km/h len za 3,9 sekundy. Stále musíme mať na vedomí, že je to limuzína aj keď jej zrýchlenie sa môže pokojne porovnávať so superšportovými automobilmi so spaľovacími motormi. Akumulátory disponujú tromi možnými kapacitami podľa výberu budúceho majiteľa. Najslabší má kapacitu 70 kWh, prostredný 100 kWh a najväčší až 150 kWh. Vďaka akumulátoru s najvyššou kapacitou dokáže na jedno nabitie prejsť až 1000 km podľa testov NEDC. Koeficient dynamického odporu je pri tom minimálny. Len 0,23 Cd. Technológiou budúcnosti je možnosť výmeny akumulátoru na mieste či by uľahčilo a hlavne urýchlilo dobíjanie automobilu. Akumulátor dokážete vymeniť za čas potrebný na naplnenie plnej nádrže štandardným palivom pri automobile so spaľovacím motorom. Dokonalá revolúcia. Samozrejme na tento úkon je potrebná dôkladne rozvinutá infraštruktúra výmenných staníc pre akumulátory.

Automobil je vďaka svojej dĺžke 5089 mm ozajstný obor, čo ho trošku znevýhodňuje pri jazde a hlavne parkovaní v preplnených mestách. Ako vládna limuzína či automobil pre reprezentačné účely je jednoducho dokonalý. Vďaka rázvoru 3060 mm poskytne aj pasažierom na zadných sedadlách dokonalý priestor na pohodlné sedenie. Na šírku meria 1987 mm a na výšku 1505 mm. Vďaka pokročilým prvkom autonómnej jazdy by svoju posádku mohol voziť z miesta na miesto úplne bez zásahu šoféra. Vozidlo má v sebe zabudovaných až 33 snímacích jednotiek, z ktorých informácie spracováva výkonný počítačový systém, schopný spracovať až 8 GB dát za sekundu!

Výkonný počítačový systém umiestnený v automobile dokáže pri autonómnej jazde spracovať za sekundu až 8 GB dát zozbieraných z 33 snímacích jednotiek.

Interiér by na prvý pohľad mohol pripomínať vnútrajšok americkej Tesly. Tento pocit umocňuje vertikálne orientovaný rozmerný displej umiestnený v strede prístrojovej dosky. Je doslova hlavným ovládacím prvkom pre drvivú väčšinu systémov a funkcií v automobile. Ovláda aj prepracovaný audiosystém, na ktorý je napojených až 23 výkonných reproduktorov. Čínska značka viac informácií o vozidle neprezradila. Stále pracuje na jeho vylepšovaní. Má pred sebou ešte veľa práce, aby sa model mohol dostať na trh už budúci rok. Po úspešnom odštartovaní svojej kariéry na domácom trhu to má namierené do Európy. O presných dátumoch tu však môžeme len polemizovať. Ak by sme boli veľmi optimistickí, mohol by sa na starý kontinent dostať už v roku 2023. Ale to je len náš tip. Uvidíme, ako si bude počínať, keď jeho prvé modely zamieria do premávky z výrobnej linky.

Milan Machaj

Písanie je moja záľuba. Písanie o autách či motorkách je nie len záľubou, ale mojim životným cieľom. Preto sa snažím a budem snažiť zdokonaľovať sa každým novým článkom, aby som bol najlepší v tom, čo robím.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button