Automobily

Automobilový klenot DeTomaso P72 sa blíži k vypusteniu na cesty. Fabrika bude stáť neďaleko Nürburgringu

DeTomaso P72

Automobilka DeTomaso oslávila svoje šesťdesiate výročie založenia v roku 2019. Žiaľ v tomto roku oslávila aj nemilé pätnáste výročie od svojho krachu. Jedným z darčekov k populárnejšiemu jubileu verejnosti bol aj koncept úžasného stroja, ba môžeme povedať, až klenotu na štyroch kolesách, s názvom DeTomaso P72. Z konceptu sa stáva pomaly ale isto produkčný model. S jeho dokončením má pomôcť Capricorn Group. Fabrika na jeho výrobu by mala stáť neďaleko slávneho Nürburgringu.

Ešte nie je prvý model na svete, DeTomaso už má v pláne ďalší…

Vyrobených by malo byť len 72 kusov. Záujemcom o tento model sú však už dnes stovky a je len na automobilke, či sa rozhodne svoju limitovanú edíciu zväčšiť, alebo ostane pri pôvodnom pláne.

Od roku 2019 prešiel už nejaký čas a z odvážneho no prekrásneho konceptu DeTomaso P72 sa pomaly stáva skutočný model, pripravený vyštartovať tak na okruh, ako aj na svetové cesty. Pod kapotou bude pracovať päťlitrový vidlicový osemvalec Coyote z dielne značky Ford. Je naladený na zhruba 700 koní a spojený by mal byť so šesťstupňovou manuálnou prevodovkou. Na finálne poladenie si však ešte bude musieť počkať. Na starosti ho bude mať americká spoločnosť Roush Performance.

Americký motor pod kapotou zaujímavého exota DeTomaso P72 nie je náhoda. Pôvodne sa plánovalo, že produkcia tohto automobilu bude prebiehať práve v Spojených štátoch. Čo sa však zmenilo? Prišla pandémia, s ktorou predstavenstvo značky DeTomaso nepočítalo. A tak muselo hľadať iné možnosti. Spojilo svoje sily s Capricorn Group. Táto skupina je veľmi silným hráčom na trhu so športovými automobilmi. Pomáha s vývojom vrcholových strojov z motoršportu, konkrétne zo seriálov MotoGP, WRC, Rally Dakar či F1.

Capricorn Group si vzala na starosť kompozitné diely ako aj finalizáciu podvozku nádherného exota DeTomaso P72. Pod jej taktovkou bude prebiehať aj nasledovná výroba. A práve kvôli finalizácii modelu cez Capricorn Group sa bude pre stavbu tohto modelu stavať aj nová fabrika. A nie hocikde! Rovno pod oknami slávneho nemeckého okruhu Nürburgring. Stavba už začala a dokončiť by sa mala už tento rok. Od budúceho roka bude spustená výroba samotného DeTomaso P72.

Testovanie prototypov tiež začalo. Konkrétne ich konštruktéri skúšajú v priestoroch na aerodynamické testy, ktoré slúžia aj na skúšky monopostov F1 automobilky Toyota. A aká bude cenovka budúceho úžasného superšportového exota? Rovný jeden milión amerických dolárov. Vyrobených by malo byť len 72 kusov. Záujemcom o tento model sú však už dnes stovky a je len na automobilke, či sa rozhodne svoju limitovanú edíciu zväčšiť, alebo ostane pri pôvodnom pláne výroby. Okrem toho, značka už pracuje na ďalšom modeli, ktorý by mal nasledovať DeTomaso P72 v budúcnosti. Nevieme sa dočkať…

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button