Automobily

Atmosférická osemvalcová Corvette? Aj bez turba valcuje konkurenciu

Chevrolet Corvette C8 Z06

Ak niekde počujeme slovo Corvette, hneď si predstavíme ikonické americké muscle car, ktoré už osem generácií zdobí svetové cesty. Či už pozeráme na úplné prvotiny, alebo na Corvette z deväťdesiatych rokov či na tie posledné, technologicky najvyspelejšie stroje, nemôžeme prestať žasnúť, aké dokonalé je toto vozidlo. A hlavne aké masy dokázalo poblázniť. Posledná ôsma generácia prišla s motorom uprostred a jej výroba začala minulý rok. Aká však bude jej najvýkonnejšia varianta? Chevrolet tú najdivokejšiu svalnatú šelmu s označením Z06 predstavil len nedávno v ikonickom automobilovom stánku Petersen Automotive Museum.

Prvé kusy už budúce leto…

Z nuly na 100 km/h vystrelí brutálny stroj Chevrolet Corvette C8 Z06 len za 2,6 sekundy.

Čo najvýkonnejšia verzia nového Chevroletu Corvette C8 Z06 ponúkne? Turbá to veru nebudú! Srdcom divokého svalnatého Američana s “pluskom” na nose je celohliníkový vidlicový osemvalec DOHC LT6 s objemom 5,5 litra, ktorý dokáže zo seba vyžmýkať výkon 500 kW (679 koní) s krútiacim momentom 623 Nm. A to ešte raz podotýkame, že bez turba! Mazanie so suchou kľukovou skriňou, kované hliníkové piesty či titanové ojnice, delené sacie potrubie s dvomi škrtiacimi klapkami ako aj výfukové ventily plnené vodíkom. To je len malá ochutnávka toho, čo táto zbesilá Corvette ukrýva pod “sukňou”. Silu motora prenáša na zadný pár kolies osemstupňová dvojspojková automatické prevodovka. Z nuly na 100 km/h vystrelí tento brutálny stroj len za 2,6 sekundy. Jeho maximálna rýchlosť zatiaľ otestovaná nebola no je samozrejmé, že sa poľahky prehupne ponad hranicu 300 km/h.

Chevrolet Corvette C8 Z06 sa od svojej civilnej verzie odlišuje aj opticky. Brutálny raketa dostala množstvo aerodynamických úprav, ako aj väčšie otvory pre prístup vzduchu tak na prednej maske ako aj na bokoch automobilu. Vzadu nechýba obrovské krídlo, ktoré pri rýchlosti 300 km/h dokáže vytvoriť až 166 kilogramový prítlak. Ak si priplatíte ešte o niečo viacej, môžete dostať karbónový balíček, ktorého časti prítlak ešte zdvojnásobia. Systém Magnetic Selective Ride Control 4.0 je súčasťou vyladeného podvozku. Vďaka nemu ja možné vyberať si medzi tvrdosťami podvozku podľa aktuálnej potreby. Chevrolet Corvette C8 Z06 dostala vpredu 20-palcové kolesá obuté v pneumatikách s rozmerom 275/30, vzadu zas 21-palcové disky s gumami s rozmerom 345/25. Pneumatiky dodala značka Michelin. Do pokoja dostanú divoký model brzdy Brembo s priemerom kotúčov 371 mm vpredu a 381 mm vzadu. Ak sa rozhodnete pre karbón-keramické kotúče, tie vám budú dodané s priemermi 399 a 391 mm. Automobilu nechýba ani elektronický samosvorný diferenciál.

V interiéri divokej rakety Chevrolet Corvette C8 Z06 nájdeme množstvo karbónových detailov, ktoré už samé o sebe robia tento stroj jedinečným. Vďaka nekonečným možnostiam personalizácie však dokáže byť každý jeden model tak jedinečný, ako si ho sám majiteľ navrhne. Karoséria ponúkne dvanásť farieb. Trojica sedadiel prinesie zas celkom šesť farebných prevedení bezpečnostných pásov. Brzdové strmene sa môžu odieť do šiestich odtieňov a k tomu všetkému je na výber až sedem rôznych prevedení hliníkových diskov.

Nový Chevrolet Corvette C8 Z06 sa bude vyrábať, ako inak, v Kentucky, v továrni Bowling Green v dvoch verziách. S pevnou strechou aj ako kabrio, bez dodatočných výstuh. Podľa posledných informácií by sa mal tento model začať vyrábať v lete roku 2022, ak samozrejme nedostatok čipov či korona vírus nepozmení plány výrobcov. Cena nového divokého stroja by sa mohla nachádzať niekde v rozmedzí 85 až 95 000 amerických dolárov.

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button