Automobily

Štýlové elektrické štvordverové kupé príde aj vo verzii M

BMW i4

Nový elektromobil mníchovskej značky. Na cesty prichádza BMW i4 a okrem modelu s označením eDrive40, ponúkne milovníkom rýchlosti aj M-kové prevedenie M50. Je tak prvým elektromobilom BMW s označením M. Jeho výkon stojí za to. Novému majiteľovi bude pod zadkom cválať až 546 koní.

Nemecký automobilový gigant BMW tento rok rozširuje svoju ponuku elektromobilov o prvý model strednej triedy. S označením i4 prichádza štvordverové elektrické kupé. Okrem “civilného” elektrického pohonu ponúkne aj ostrú M-kovú verziu. Tá má prilákať milovníkov kompaktných elektrických kupéčiek bažiacich po nespútanej divokej jazde.

Na spotrebu energie sa v tomto stroji nejazdí…

BMW i4 vystrelí z nuly na stovku za 5,7 sekundy v slabšej a 3,9 sekundy v M-kovej verzii. .

Dizajn preberá elektrická i4-ka po vzore svojich súrodencov BMW z rady 4. Prezrádzajú ju mohutné ľadvinky na “nose”. Z modelu i4 by mohla byť neskôr odvodená aj nová generácia modelu so spaľovacím motorom 4 Gran Coupé. Predná maska modelu BMW i4 je z veľkej časti zaslepená. Je to kvôli elektromotoru. BMW i4 nie je žiadny drobec. Automobil narástol na 4785 mm na dĺžku a ponúkne rázvor 2856 mm.

Pod kapotou, alebo skôr pod podlahou, elektrického modelu BMW i4 sa bude nachádzať akumulátor s kapacitou 80,7 kWh, ktorý bude živiť elektromotor umiestnený pri zadnej náprave. Ten v základnej verzii eDrive40 poskytne elektrickému štvordverovému kupé výkon 250 kW. Vrcholná verzia s M-kom v názve, M50, vytlačí z elektromotora výkon neuveriteľných 400 kW. To je naozaj masaker keď si predstavíme, aký záber má elektrina pri zošliapnutí pedálu na podlahu. Dvojtonový automobil vďaka tomu vystrelí z nuly na stovku za 5,7 sekundy v slabšej a 3,9 sekundy v M-kovej verzii. Sila! Dojazd elektromobilu je pri tom až 590 km pri slabšom variante. M-ková verzia na jedno nabitie prejde zhruba 510 km podľa metodiky WLTP. V skutočnosti to bude asi o dosť menej.

Zaujímavosťou elektrického modelu BMW i4 je, že po vzore M-kových bavorákov so spaľovacím motorom bol aj tento stroj vyvíjaný s dôrazom na športové vlastnosti. Základom automobilu je tak flexibilná architektúra prispôsobená na elektrický pohon. Vysokonapäťové akumulátory sú mimoriadne tenké, len 110 mm a sú umiestnené nízko v podlahe, aby tak bolo ťažisko automobilu čo najnižšie. Súčasťou bázy elektromobilu je aj integrovaný systém ohrevu a chladenia interiéru účinným tepelným čerpadlom. Karoséria je tvorená kombináciou ocele lisovanej za tepla, hliníkových zliatin a vysoko odolných nosných konštrukcií, aby sa tak zaručila čo najnižšia hmotnosť a čo najvyššia tuhosť jednotlivých častí. Hliník bol použitý aj na kapotu či bočné panely motorového priestoru.

V štandardnej výbave dostanú noví majitelia elektrického modelu BWM i4 aj vzduchové odpruženie zadnej nápravy určené pre automatickú samoniveláciu. Podvozok bol špeciálne vyladený pre potreby elektrického kupéčka. Vpredu nesmú chýbať dvojité spodné ramená. Vzadu dokonale funguje zas päťprvková náprava. BMW i4 vo slabšej verzii eDrive40 dostalo progresívne tlmiče. Divokejší variant M50 disponuje štandardne adaptívnymi tlmičmi. K prvým majiteľom sa elektrické kupé dostane už na jeseň tohto roku. Jeho cena by sa pri slabšej verzii mala pohybovať v okolí 57 000 eur.

Andrej Bivan

Autá som mal rád už ako dieťa. Nebola značka, ktorú by som nepoznal. Táto láska k autám pretrvala dodnes. Na autá sa mi však už nestačí len pozerať. Chcem v nich sedieť, jazdiť a počúvať ich motor. To je tá najlepšia hudba pre moje uši.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button