Info

Rýchlostný rekord na zamrznutom jazere! Postaralo sa oň SUV Lamborghini Urus

Lamborhini Urus

Zima sa nám pomaly končí, ľady sa topia, prichádza jar. Ľady na Sibíri sa však tak skoro neroztopia, čo je čiastočne aj veľmi dobre. Prečo? Vďaka zamrznutému Bajkalskému jazeru sa zrodil nový rekord luxusného SUV-čka Lamborghini Urus, ktoré na jeho ľade dokázalo pokoriť rýchlosť 298 km/h!

Vytiahnuť motor do takej vysokej rýchlosti a to ešte na ľade, si vyžiadalo určite obrovské množstvo nie len odvahy, ale aj zručnosti. Keď si predstavíme, že stovky vodičov u nás, možno aj tisíce, nedokážu udržať auto na ceste pri napadnutí 5 cm snehu, jazda takmer tristovkou na ľade je oproti tomu “jadrová fyzika”. Bajkalské jazero je pri tom najhlbším jazerom na svete a zároveň aj najväčšia zásobáreň pitnej vody. Neúspech pri lámaní rýchlostného rekordu na jeho ľade by tak mohol znamenať hneď niekoľko katastrof. Našťastie, nič zlé sa tu počas akcie “Days of Speed” nestalo a aj vďaka tomu môžeme dnes obdivovať rekord, ktorý dosiahlo SUV Lamborghini Urus.

Zatiaľ najrýchlejšie SUV na ľade…

O zápis do Guinnessovej knihy rekordov sa bije s modelom Audi RS6.

Mnohí z vás, fanúšikov Lamborghini, sa možno teraz zamyslene pozeráte na rýchlosť 298 km/h a argumentujete, že táto rýchlosť predsa jeho najvyššou nameranou nebola. Áno, máte pravdu. Najvyššia rýchlosť nameraná počas skúšobných jázd bola až 302 km/h. Bola však nameraná predtým, ako sa gumy Lamborghini Urus zahriali natoľko, že pod sebou pomaly roztápali ľad. Po ich zahriatí tak rýchlosť máličko klesla a pri ostrej jazde sa už nepodarilo dosiahnuť “tréningovú” rýchlosť.

Lamborghini Urus si však okrem najvyššej rýchlosti na ľade pripísalo aj ďalší osobný rekord a to priemernú rýchlosť 114 km/h na 1000 metrovej trati s pevným štartom. Za svoje rekordy vďačí luxusné SUV hlavne svojmu ruskému jazdcovi Andreyovi Leontyevovi. Nie je to však hocijaký jazdec. Je to držiteľ už 18-stich rekordov práve na podujatí “Days of Speed”. Na všetky rekordy na tejto populárnej akcii dohliadajú organizácie FIA aj RAF (Ruská automobilová federácia), takže polemizovať o správnosti nameraných výsledkov asi nemá zmysel.

Inzercia Odťahová služba Rečičár

Lamborghini sa teraz snaží zapísať svoju maximálnu rýchlosť na ľade aj go Guinnessovej knihy rekordov no stále ešte čaká na priznanie rekordu. O rekord bojuje s Audi RS6, ktoré v roku 2013 dosiahlo maximálnu rýchlosť na fínskom ľade až 335,7 km/h. Lamborghini však namieta, že pri svojom rekorde splnilo všetky kritéria pre zápis do svetovej knihy rekordov no pri rekorde Audi je veľa sporných momentov. Uvidíme, kto sa oficiálne stane najrýchlejším kráľom ľadu. SUV Lamborghini Urus však už minimálne jeden svetový rekord má a to rekord najrýchlejšieho SUV na ľadovej dráhe.

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button