Automobily

Rolls-Royce predstavuje model Arcadia Droptail! Je to oáza pokoja pre jediného zákazníka

Rolls-Royce Arcadia Droptail

Rolls-Royce s potešením predstavuje nový model Arcadia Droptail. Toto vynikajúce vozidlo, ktoré je vyjadrením pokoja, je tiež  stelesnením tichej úcty a oslavy čistoty formy a prírodných materiálov a zároveň slúži ako odvážne vyjadrenie osobného vkusu klienta. Arcadia Droptail, ktorú si objednal jednotlivec, ktorý má zreteľný vzťah k architektúre a dizajnu, je svedectvom citu a osobných požiadaviek  luxusu, ktoré sú definované čistotou a jemnou zdržanlivosťou.

Rols-Royce skúmal správanie a zvyky klienta…

Model Rolls-Royce Arcadia Droptail odráža dôveru pozoruhodného klienta k aristokratickej značke.

Model dostal svoj názov podľa mýtickej ríše Arkádie, miesta, ktoré je v starovekej gréckej mytológii zobrazené ako „nebo na Zemi“ – krajina známa svojou mimoriadnou prírodnou krásou a dokonalou harmóniou. Rovnako ako útočisko, ktoré inšpiruje jeho meno, aj pri modeli Arcadia Droptail si klient predstavoval pokojný priestor charakterizovaný hĺbkou materiálu a hmatateľnosťou, ktorý by slúžil ako útočisko pred zložitosťou jeho obchodného života.

Pri zachytení témy pokoja sa dizajnéri Coachbuild pustili do skúmania dizajnu, sochárstva a architektúry z klientových obľúbených oblastí po celom svete. Zahŕňalo to presnosť a bohatstvo modernistických tropických nebeských záhrad v Singapure, Indonézii a Vietname, ako aj britskú „biomimetickú“ architektúru, kde sa oslavujú organické formy a materiálna poctivosť.

Okrem týchto referencií sa klient inšpiroval aj samotným motorovým vozidlom a čistotou dizajnového konceptu Droptail. Klient, trval na tom, že jeho automobil s označení. Coachbuild by mal byť absolútne verný skoršej ručne kreslenej skici, s ktorou bol prvýkrát predstavený v roku 2019.

Exteriér: Pocta droptailu…

S cieľom naplniť klientovu ambíciu ctiť si formu Droptail, dizajnéri Rolls-Royce Coachbuild vyvinuli pokojnú, prirodzenú dvojtónovú farbu karosérie. Snahou klienta bolo definovať nadčasovú bielu, ktorá sa na prvý pohľad javí ako jednoliata farba, no pri ďalšom štúdiu v prirodzenom svetle vytvára úroveň intríg. Aby sa to dosiahlo, hlavnou farbou tela auta je biela naplnená časticami hliníka a skla. To nielen vytvára šumivé trblietanie, keď svetlo dopadá na karosériu, ale pri dôkladnej kontrole vytvára ilúziu nekonečnej hĺbky v laku. Špecialisti Rolls-Royce vyvinuli viac fazetovú, nápadnú metalízu s použitím väčších rozmerov hliníkových častíc. Klient bol veľmi osobitý a angažoval sa v tvorbe, aby Bespoke strieborná kontrastovala s bielou nielen farebne, ale aj intenzitou.

Kľúčovým odklonom od ostatných troch Droptailov vyrobených s karosériou v tejto sérii je karbónové vlákno použité na konštrukciu spodných častí Droptailu natreté striebornou farbou na mieru, ktoré je úplne alebo čiastočne odkryté, čo vizuálne „dvíha“ motorové vozidlo z profilu.

Na počesť brilantnej zrkadlovej povrchovej úpravy svetlých prvkov na historických Rolls-Royceoch, ktoré obzvlášť fascinujú klienta, sú vonkajšie mriežky chladiča „zalomené“ a 22-palcové zliatinové disky úplne zrkadlovo vyleštené. Zatiaľ čo paleta exteriéru Arcadia Droptail je bohatá na jemné detaily, jej primárnym zámerom je osláviť formu a proporcie karosérie.

Interiér: Centralita dreva…

Vzhľadom na to, že exteriér Rolls-Royce Arcadia Droptail oslavuje tvary vozidla, interiér je hlboko osobným odrazom individuálnej estetiky klienta, odrážajúc štýl, ktorý navrhli vo svojich rezidenciách a obchodných priestoroch po celom svete. Farebná paleta a materiálová úprava Arcadia Droptail bola predstavená ako skutočne osobná výpoveď a je okamžite rozpoznateľná ako osobný podpis objednávateľa.

Vývoj dreva bol ústredným prvkom interiéru Arcadia Droptail. Zameriava sa na textúru, farbu a bohatosť samotného materiálu. Klient sa podelil s mnohými príkladmi preferencií a inšpirácií z architektúry, rezidencií a klasických automobilov, aby viedol dizajnérov Rolls-Royce Coachbuild a špecialistov na materiály k vytvoreniu toho, čo sa mu bude najviac páčiť.

Santos Straight Grain bol nakoniec vybraný ako najmodernejší produkt, založený na jeho bohatej textúre a vizuálnemu prevedeniu, ktoré je odvodené z jeho jedinečného, ​​do seba zapadajúceho vzoru zŕn. Použitie tohto tvrdého dreva s vysokou hustotou v interiéri Droptailu predstavovalo pre remeselníkov značky významnú výzvu. Santos Straight Grain má jeden z najjemnejších typov zrna zo všetkých druhov dreva používaných v Rolls-Royce – ak sa s ním nemanipuluje s maximálnou starostlivosťou, ľahko sa pri opracovaní roztrhne. Napriek ťažkostiam pri práci s týmto jemným materiálom sa Santos Straight Grain používa v celom Droptaile, vrátane aerodynamicky funkčnej zadnej časti, kde je zrno dyhy s otvorenými pórmi položené v dokonalom uhle 55°. Na dosiahnutie dokonalej kompozície nad zložitou geometriou použili remeselníci Rolls-Royce celkovo 233 drevených dielov v celej Arcadia Droptail, pričom 76 dielov bolo aplikovaných len na zadnú palubu.

Vzhľadom na to, že Arcadia Droptail sa bude používať medzinárodne, vrátane niektorých tropických podnebí, osobitná pozornosť bola venovaná vývoju ochranného systému a procesu testovania vonkajších drevených povrchov. Nátery používané na superjachtách boli pôvodne zvažované, ale zamietnuté vzhľadom na to, že vyžadujú pravidelný servis a opätovné nanášanie. Namiesto toho bol vyvinutý lak na mieru, ktorý si vyžaduje len jednu aplikáciu počas životnosti motorového vozidla.

Na overenie tohto náteru vytvorili špecialisti Rolls-Royce jedinečný testovací protokol, v ktorom boli kusy dyhy podrobené trestujúcemu cyklu v špecializovanom stroji simulujúcom globálne extrémy počasia. To zahŕňalo prerušované striekanie vzoriek dreva vodou medzi obdobiami ich ponechania v tme a ich vystavenia teplu a jasnému svetlu. Toto sa opakovalo 1000 hodín na 18 rôznych vzorkách, kým boli špecialisti značky spokojní s výdržou kusov. Celkovo si drevené kusy a ochranný náter vyžiadali viac ako 8 000 hodín vývoja. Aplikácia dreva na zložité zakrivenia interiéru Droptailu si vyžiadala od inžinierov Rolls-Royce, aby vyvinuli úplne novú spodnú konštrukciu pre niekoľko komponentov. Dramatická geometria palubnej dosky, obloženia dverí a stredová konzolová „soklová“ lakťová opierka museli byť neuveriteľne tuhé, aby sa zabezpečila stabilita drevených kusov po ich položení na miesto. Inžinieri použili techniky vrstvenia uhlíkových vlákien používané v motoristických pretekoch Formuly 1, aby vyvinuli neuveriteľne tuhú základňu, na ktorú by bolo možné aplikovať drevo, čím sa zaistilo, že zostane bezpečná bez ohľadu na dynamické extrémy, ktoré motorový automobil zažil.

Hodiny na mieru s ultrapresným meraním…

Aj keď sa na vývoj hodiniek použilo mnoho metód “haute horlogerie” (Haute Horlogerie je hľadanie spojenia mechanického majstrovstva a prepracovanej krásy v jedných hodinkách), štandardy testovania a validácie v Rolls-Royce sú vyššie ako štandardy vo svete hodiniek. To si vyžadovalo, aby špecialisti značky čerpali z rozsiahlej palety materiálov. Napríklad namiesto eloxovania ukazovateľa minút hodiniek, čo je bežná prax pri výrobe hodiniek, je povrchová úprava v keramickom povlaku zvolenom z dôvodu jeho stability v priebehu času, ako aj jeho estetických predností. Malé oblasti povlaku boli odleptané laserom, aby sa odhalil zrkadlový povrch hliníkového materiálu pod ním. Ako každý kus v rámci hodiniek, vrátane Bespoke monogramu „RR“, boli individuálne opracované z masívneho kusu z nehrdzavejúcej ocele a pred montážou ručne vyleštené.

Témy z hodín sú spárované s ciferníkmi nástrojov, zdieľaním materiálov, techník a prevedení. Vyznačujú sa rovnakým opakovaným gilošovým vzorom, ako aj brúseným a lešteným lesklým povrchom a matne bielymi vložkami, ktoré pripomínajú farbu motorového vozidla.

Droptail ponúka elegantný priestor…

Zatiaľ čo každý klient Rolls-Royce je iný, každý z nich zdieľa silné presvedčenie a požiadavky, aby boli jeho preferencie jasne stanovené od začiatku. Premena týchto zložitých, vysoko osobných citov do koherentného a funkčného dizajnu však bola výsledkom značného množstva práce. Práve tu proces Coachbuild so svojou bezprecedentnou investíciou času – celkovo viac ako štyri roky – a jedinečne úzkym vzťahom medzi klientom a značkou priniesol nevyčísliteľné dividendy.

Dizajnéri Coachbuild investovali mnoho mesiacov do skúmania vkusu klienta vo všetkom od oblečenia a nábytku až po jedlo a cestovateľské destinácie. Z toho definovali a kodifikovali estetiku zakorenenú v pravde a skúsenosti klienta, ako aj objektívny portrét vnútorného sveta a vonkajšieho prostredia, podporený istotou a autoritou vlastného rozlišovania, porozumenia a profesionálneho úsudku dizajnérskeho tímu. Do procesu sa zapájajú aj ďalší členovia rodiny, najmä dcéra klienta. Keď bol hotový finálny návrh, bola pozvaná širšia rodina klienta, aby ho preskúmala: všetci sa zhodli, že dokonale vystihuje estetiku a charakter klienta.

Klient mal obrovské potešenie z toho, že jeho vkus a identita boli tak jasne racionalizované a premietnuté späť k nim. Proces skutočne odhalil, že klient mal oveľa modernejší pohľad, ako si uvedomoval, definovaný ľahkosťou, použitím prírodných materiálov a jasnou vášňou pre presnosť.

Tento jedinečný model Rolls-Royce Arcadia Droptail odráža dôveru tohto pozoruhodného klienta, jasnosť vízie a dlhodobý vzťah s Rolls-Royce Motor Cars. Jeho význam spočíva v jeho nádherne minimalistickom prevedení a jedinečnej zručnosti dizajnérov Rolls-Royce Coachbuild pri zachytení citlivosti a duše jednotlivca.

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button