Automobily

Retro Porsche s motorom z monopostu F1! Vlastní ho aj bývalý jazdec F1

Porsche 930 TAG Turbo

Spoločnosť Lanzante priviedla na svetlo sveta 11 exkluzívnych modelov nemeckého priekopníka vo výrobe športových kupéčiek, nezameniteľných a jedinečných modelov Porsche 930. Automobily dostali označenie TAG Turbo a okrem neho aj neuveriteľnú raritu pod kapotu. Je ňou motor z monopostu F1. Jeden z exemplárov patrí aj bývalému jazdcovi Formuly 1, Stefanovi Johanssonovi.

Toto Porsche je niečím jedinečné…

Pod kapotou exkluzívnej edície je ukrytý 1,5 litrový šesťvalcový motor V6 TAG Turbo.

Johansson sa pochválil svojim Porsche 930 TAG Turbo na Festivale rýchlosti v Goodwoode, kam priviezol jeden z jedenástich exemplárov modelu Porsche 930 s motorom z monopostu F1. Pod kapotou exkluzívnej edície je ukrytý 1,5 litrový šesťvalcový motor V6 TAG Turbo, ktorý v 80. Rokoch vyrábala značka Porsche pre potreby pretekov F1. A presne s týmto motorom pretekal na veľkej cene Rakúska v roku 1987 aj jazdec Stefan Johansson. Motor pracoval v monoposte McLaren MP4/3 s ktorým obsadil celkové siedme miesto.

V tej dobe šesťvalcový motor dodával monopostu výkon 750 koní a do bežnej premávky bol naladený „len“ na 503 koní. Ak však zoberieme do úvahy, že Porsche 930 s týmto motorom dosahovalo hmotnosť len 1019 kg, bola to naozaj brutálna nálož pod kapotou. Okrem menšieho výkonu bol motor na bežnú premávku ochudobnený o plniaci tlak. Oproti monopostu bol nižší o štvrtinu. Tiež turbá boli menšie a kľuková skriňa bola rozdielna.

Konkrétny automobil Porsche 930 TAG Turbo, ktorý bývalý jazdec Stefan Johansson predstavil na festivale v Goodwoode, dostal predsa len niečo špeciálne, čím sa môže pochváliť len tento exemplár. Je to ručné maľovanie samotným jazdcom, ktorý si takto vylepšil svoj unikát. Výber farieb pri tom nebol náhodný. Zelená pripomína odtieň Johanssonovej pretekárskej prilby, modrá a žltá jeho švédsky pôvod a biela s červenou podobné sfarbenie, aké mal jeho monopost McLaren MP4/3.

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button