InfoTechnika

Nezaplatíte? Neaktivuje sa vám airbag… Tam sme sa dostali

Klim Ai-1

Predať danú vec jednorázovo je síce istý zisk, no presne ako predaj danej veci, len jednorázový. Ak však predáte produkt a nastavíte ho tak, aby za jeho používanie musel kupujúci platiť, lebo inak mu prestane fungovať, je to záruka dlhodobých príjmov. Pri software na počítač to vieme pochopiť. Ale pri airbagu?! To už je silná káva. Neverili sme vlastným ušiam, keď sme počuli dvoch bajkerov na pumpe, ako sa o takom niečom rozprávajú. Hneď sme nakopli internety a zistili sme, že je to pravda. Motorkárska vesta značky Klim Ai-1 je takpovediac airbagom, ktorý sa aktivuje pri páde motorkára a zabráni rozsiahlym zraneniam. Jazdca zabalí ako do vankúša. Ak však nezaplatíte mesačný poplatok, vesta sa deaktivuje a váš moto-airbag sa tak stane absolútne bezpredmetným…

Drahé algoritmy…

Detekčný modul In & Box citlivo reaguje na otrasy vďaka neustálym aktualizáciám algoritmov.

Na prvý pohľad je vesta pre bajkerov, ktorá sa dokáže aktivovať ako airbag pri páde, naozaj jedinečná idea, ktorá môže zachrániť stovky, ak nie aj tisícky životov po celom svete. Povedzme si na rovinu, pri páde z motorky musí mať jazdec naozaj šťastie, aby dopadol len s pár zlomeninami. Vesta Klim Ai-1 je prevratným bezpečnostným riešením, ktoré stojí len 400 dolárov. Má však jeden obrovský háčik. Ak nezaplatíte za službu, airbag vo veste sa neaktivuje.

Najskôr sme tomuto biznismodelu nechceli uveriť. Tak sme sa pustili do pátrania po internete a naozaj na množstve portálov tak technologických ako aj motocyklistických či dokonca na oficiálnej stránke Klim sme našli informácie, podľa ktorých vesta Klim Ai-1 síce stojí 400 dolárov, no k používaniu airbagu je viazané zariadenie pre konektivitu so smartfónom cez Bluetooth. Práve za túto malú krabičku In & Box, ktorú dodáva francúzska spoločnosť In & Motion je potrebné platiť mesačný paušálny poplatok. Detekčný modul In & Box ponúka bezprecedentnú citlivosť na nárazy vďaka neustálym aktualizáciám algoritmov. Vďaka nemu airbag vo veste zareaguje pohotovo na neprirodzený otras pri pohybe a páde motorkára na bajku.

Poplatok za “používanie” modulu je možné uhrádzať mesačne alebo ročne. V cene sú aktualizácie krabičky In & Box, ako aj aplikácie v smartfóne, ktoré vám ochránia váš život v prípade nehody na motorke. Mesačný poplatok predstavuje sumu v prepočte 9,87 eur. Zaplatiť môžete aj ročný poplatok ktorý je výhodnejší 98,70 eur. Obe sumy sú bez DPH. Ak by ste poplatok neuhradili načas, systém sa nedeaktivuje okamžite, ale vás bude po dobu 30 dní informovať formou mailov, oznamov cez aplikáciu a dokonca aj kontrolkou signalizátora na samotnej veste. Deaktivuje sa až po tridsiatich dňoch, počas ktorých bajker odignoruje výzvy na platbu. V takom prípade ostáva motocyklista opäť nechránený, ako by vestu ani nepoužil.

Zdroj: Official KLIM Youtube Channel

Andrej Bivan

Autá som mal rád už ako dieťa. Nebola značka, ktorú by som nepoznal. Táto láska k autám pretrvala dodnes. Na autá sa mi však už nestačí len pozerať. Chcem v nich sedieť, jazdiť a počúvať ich motor. To je tá najlepšia hudba pre moje uši.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button