Automobily

Luxusný sedan Kia K9 teraz vyzerá ešte ostrejšie

Kia K9

Kia predstavila druhú generáciu modelu K900 na autosalóne v New Yorku v roku 2018, ale plnohodnotný sedan žil krátky život v Spojených štátoch, kde bol jeho predaj ukončený len o tri roky neskôr. Vlajkové vozidlo spoločnosti sa však naďalej predáva na iných trhoch vrátane Južnej Kórey, kde je vozidlo známe ako K9. Dokonca jeho možné vidieť aj na našich cestách. Na Slovensku ho však oficiálne žiaľ nekúpite.

Kia K9 s V6-kou bez V8-ičky…

Kia bude aj naďalej ponúkať svoj vrcholný model s pohonom zadných a všetkých kolies, ako aj s 3,3-litrovým preplňovaným motorom a 3,8-litrovým atmosférickým motorom V6.

Po veľkom facelifte v roku 2021 teraz tento majestátny sedan dostáva ďalší vylepšený vzhľad. Tentoraz však zmeny nie sú také radikálne. Kia mení iba mriežku chladiča, kde vodorovné lamely nahrádzajú staré prvky v tvare písmena “V”. Facelift pre modelový rok 2025 luxusnej limuzíny Kia K9 tiež dostane prepracované 19-palcové kolesá a novú farbu karosérie Pebble Grey. Vo vnútri je elegantný interiér teraz dostupný v nových farbách, ako je Marťanská hnedá alebo šedá Misty Grey.

Nová technológia „After Blow“ má za úlohu vysušiť kondenzát vznikajúci pri používaní klimatizácie, aby sa predišlo nepríjemným pachom. Po vypnutí motora približne na pol hodiny sa na 10 minút automaticky aktivuje režim „After Blow – Po fúkaní“, aby sa vysušili ventilačné kanály a zabránilo sa tvorbe plesní. Senzor batérie zabezpečuje, že sa systém nezapne, keď je batéria vozidla takmer vybitá. Okrem toho funkcia zostane vypnutá, keď je vonkajšia teplota nízka a keď sa klimatizácia dlhší čas nepoužíva.

Medzi ďalšie nové funkcie modelu Kia K9 patrí masážne sedadlo spolujazdca, predné a zadné porty USB-C a dokonca aj hasiaci prístroj. Štandardná výbava je teraz širšia ako predtým, pričom vyššie stupne výbavy ponúkajú aj niektoré príplatkové drobnosti v štandarde, ktoré boli predtým ponúkané ako voliteľné príplatkové doplnky.

Kia bude aj naďalej ponúkať svoj vrcholný model s pohonom zadných a všetkých kolies, ako aj s 3,3-litrovým preplňovaným motorom a 3,8-litrovým atmosférickým motorom V6. Veľký 5,0-litrový motor V8 s prirodzeným nasávaním bol pred niekoľkými rokmi zrušený. Ceny začínajú na hodnote v prepočte 43 800 USD a dosahujú maximá pri sume 64 200 USD. Model Kia K9 na Slovensku oficiálne neuvidíme, ak chcete niečo porovnateľné, budete musieť siahnuť napríklad po modeli Genesis G80.

Keď tak pozeráme na ponuku motorov, ktoré pracujú pod kapotou modelu nielen Kia K9, smejeme sa cez slzy, ako tu mi ideme v Európe zachraňovať prírodu a ovzdušie s trápnymi trojvalcami, keď o pár sto alebo tisíc kilometrov ďalej na východ si môžete pokojne jazdiť s vysokolitrážnymi šesť či osemvalcami a nejaké od stola písané emisné normy nikoho netrápia. Škoda pre nás…

Milan Machaj

Písanie je moja záľuba. Písanie o autách či motorkách je nie len záľubou, ale mojim životným cieľom. Preto sa snažím a budem snažiť zdokonaľovať sa každým novým článkom, aby som bol najlepší v tom, čo robím.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button