Automobily

Hore bez, to je Ferrari 296 GTS! Oproti kupéčku je len nepatrne pomalšie

Ferrari 296 GTS

Ferrari prichádza s verziou bez strechy, ktorá je odvodená od zaujímavého coupé Ferrari 296 GTB. Otvorená verzia príde rovnako v plug-in hybridnom prevedení, pri ktorom srdcom automobilu ostáva šesťvalcový agregát s rovnakým výkonom, ako pri coupé s pevnou strechou. Aké parametre však ponúkne talianska kráska hore bez?

Ferrari spaľovacie motory úplne nevyradí…

Pod kapotou, alebo lepšie povedané, uprostred Ferrari 296 GTS pracuje rovnaké plug-in hybridné pohonnú ústrojenstvo.

Talianska dizajnové značka pri pomenovaní svojho nového modelu bez strechy stala verná tradičnému číslovaniu, pri čom čísla 29 hovoria o objeme valcov a číslo 6 zas o počte valcov. GTS je zase označenie pre Gran Turismo Spider a teda verziu bez strechy. Spider dostal skladaciu strechu, ktorej zloženie, alebo opätovné “nasadenie” trvá pri rýchlosti do 45 km/h štrnásť sekúnd. Kvôli špeciálnym výstuhám, ktoré muselo Ferrari 296 GTS bez strechy dostať, sa jeho hmotnosť zvýšila o 70 kilogramov oproti kupéčku 296 GTB s pevnou strechou. Aj napriek tomu váži len 1540 kilogramov.

Ak by sme premýšľali nad tým, či konštruktéri nejakým spôsobom prepracovali konštrukciu modelu Ferrari GTB 296, aby vzniklo ešte lepšie Ferrari 296 GTS, veľa by sme toho veru nenavymýšľali. Obe autá stoja totižto na identickom základe a zdieľajú rovnakú techniku. Pod kapotou, alebo lepšie povedané, uprostred Ferrari 296 GTS pracuje rovnaké plug-in hybridné pohonnú ústrojenstvo, s twin-turbo V6 motorom s objemom 2,9 litra (ale označovaným ako trojlitrovým) a s výkonom 830 koní a krútiacim momentom 740 Nm. Sila sa realizuje na zadnom páre kolies a z motora je k nim prenášaná pomocou osemstupňovej dvojspojkovej automatickej prevodovky. Elektromotor pracuje na princípe MGU-K, ktorý využíva kinetickú energiu pri brzdení. Túto technológiu už roky používajú monoposty F1.

Ferrari 296 GTS dokáže vďaka elektromotoru s výkonom 167 koní a akumulátorom s kapacitou 7,45 kWh dosiahnuť maximálnu rýchlosť na čisto elektrický pohon až 135 km/h s maximálnou dĺžkou dojazdu 25 km. Pri plne nabitom akumulátore a využití plného potenciálu spaľovacieho motora dokáže Ferrari 296 GTS zrýchliť z nuly na 100 km/h za 2,9 sekundy. Na dvestovku mu to potrvá len 7,6 sekundy a jeho maximálna rýchlosť sa zastaví na hranici 330 km/h. Rozdielom medzi obnaženou verziou a hardtopom je, že kabriolet dosiahne dvestovku o tri desatiny sekundy pomalšie, ako kupé s pevnou strechou, kvôli vyššej hmotnosti.

Interiér modelu Ferrari 296 GTS nie je nijak veľmi odlišný v porovnaní s interiérom uzatvoreného modelu Ferrari 296 GTB. GTS-ko však dostalo nové dizajnové sedadlá. Inak ostáva interiér nezmenený. Nechýba digitálny kokpit a len niekoľko mechanických tlačidiel. Ferrari 296 GTS ponúkne štvoricu jazdných režimov. Elektrický režim eDrive ponúkne jazdu na čisto elektrický pohon, režim Hybrid je kombináciou spaľováku a elektromotora, Performance vyžmýka z automobilu čo najvyšší výkon a zároveň udržuje akumulátor nevybitý. Posledným režimom je Qualify, pomocou ktorého dostanete z automobilu maximum vo všetkých ohľadoch, bez ohľadu na úroveň batérie.

Nové Ferrari 296 GTS dostane na žiadosť zákazníkov aj voliteľný balíček výbavy Assetto Fiorano. V ňom ponúkne talianska značka aerodynamické prvky z uhlíkových vlákien, tiež karbón v interiéri, ďalej nastaviteľné pretekárske tlmiče Multimac, dvere so zníženou hmotnosťou o 8 kilogramov. Čerešničkou na torte zvanej Assetto Fiorano môžeme označiť 20-palcové kolesá obuté na pneumatikách Michelin Pilot Sport Cup2R a lak karosérie, ktorý je inšpirovaný modelom Ferrari 250 Le Mans. A cenovka? Bude k dispozícii na vyžiadanie.

Andrej Bivan

Autá som mal rád už ako dieťa. Nebola značka, ktorú by som nepoznal. Táto láska k autám pretrvala dodnes. Na autá sa mi však už nestačí len pozerať. Chcem v nich sedieť, jazdiť a počúvať ich motor. To je tá najlepšia hudba pre moje uši.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button