Automobily

Elektrický nástupca modelu Citan? Mercedes predstavuje koncept EQT

Mercedes EQT

Rodinný van Mercedes Citan čaká modernizácia. Nová generácia prinesie hneď niekoľko jeho variácií. Jednou z nich bude aj elektrický van s označením EQT. Dnes sa zatiaľ predstavuje len ako koncept no nemecká hviezda plánuje v blízkej budúcnosti spustenie jeho produkčnej výroby. Čo prinesie nový rodinný elektrický van?

Mercedes s označením Citan čaká modernizácia. Na trh prichádza jeho nová generácia, ktorá bude rozdelená do niekoľkých variant, v ktorých sa zmení nie len jeho pohonné ústrojenstvo, ale aj označenie jednotlivých modelov.

Nový člen elektrickej rodiny EQ…

Vďaka batérii s kapacitou 44 kWh dosiahne Mercedes EQT dojazd na plné nabitie 265 km.

Rodinne či biznisovo ladený van Citan samozrejme ostáva s pôvodným označením aj naďalej. Primárne sa bude predávať ako úžitkový stroj avšak na trhu nájdeme aj jeho osobnú verziu s označením Tourer.  Pod kapotou by sa mali stále nachádzať spaľovacie motory, no nevylučuje sa ani použitie elektrického pohonu. Spaľovacie motory by mali byť rovnaké ako pri príbuznom modeli Renault Kangoo a to 1,3 litrový benzín a 1,5 litrový diesel.

Druhý variant novej generácie Mercedesu Citan bude osobná verzia s označením triedy “T”. T-éčko bude civilizovanejšie a prémiovejšie. Bude primárne určený na prepravu tak rodiny ako aj exkluzívnej klientely napríklad ako letiskový VIP servis či vozidlo rôznych luxusných prepravných spoločností.

Poslednou verziou odvodenou od novej generácie modelu Mercedes Citan bude elektrický luxusný osobný van s označením EQT. Označenie preberá prvky elektrickej rodiny automobilov stuttgartskej hviezdy. Koncept elektrického EQT-čka sa predstavil oficiálne svetu len nedávno a podľa najnovších fotografií preberie všetky technologické vymoženosti súrodencov z nižších či luxusnejších tried.

Koncept Mercedes EQT narástol na 4945 mm na dĺžku, 1863 mm na šírku a 1826 mm na výšku. Vo svojom vnútri luxusne odvezie až sedem pasažierov. Po otvorení veľkých posuvných dverí nás interiér ohúri prémiovými technologickými prvkami, ktoré sme mohli obdivovať aj v ostatných Mercedesoch z elektrickej rodiny EQ. Nechýbajú prémiové materiály ako koža, drevo, chróm. Rovnako tak aj predná maska svojim tvarom a dizajnom dokonale zapadá medzi svojich elektrických súrodencov.

O pohon nového modelu Mercedes EQT by sa mohol starať rovnaký elektrický pohonný systém, akým disponuje aj príbuzný elektrický model Renault Kangoo. Elektromotor poskytne výkon 75 kW. Energiu bude čerpať z akumulátora s kapacitou 44 kWh. Vďaka nemu dosiahne model Mercedes EQT dojazd na plné nabitie 265 km. Prvé exempláre by sa na európske cesty mali dostať ešte tento rok. Na cenovku elektrického modelu Mercedes EQT si budeme musieť ešte chvíľku počkať.

Ján Ondrovčík

Motoristická žurnalistika nie je len prácou. Je poslaním. Je plná nových podnetov, informácií, skúseností. Je ľahké sa stratiť v množstve informácií no o to ťažšie je sa v nich vyznať. Ja sa snažím byť odborníkom na automobily, motocykle a motorizmus ako celok.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button