Automobily

Elektrické športové GT-čko Audi e-Tron prichádza aj v ostrej RS verzii! + VEĽKÁ GALÉRIA

Audi e-Tron GT / RS GT

Ponuka supervýkonných automobilov so štyrmi kruhmi na nose sa rozrastá. Na trh prichádza koncernový súrodenec jedinečného Porsche Taycan. Audi neprichádza s jedným ale hneď s dvomi elektrickými sedanmi s označeniami e-Tron GT a RS e-Tron GT. Aj napriek štvorici dvier, zvažujúca sa zadná časť ich tak nejak prenáša medzi konkurentov z radu kupéčiek. Prvé exempláre by sa mali k zákazníkom dostať už na jar.

Modely Audi e-Tron sú obsypané množstvom superlatívov. Vďaka ich dokonalému aerodynamickému dizajnu dosahujú koeficient odporu vzduchu Cx 0,24. Ich karoséria je prepracovaná do detailu. Vďaka ich vysokému výkonu sa dizajnéri s konštruktérmi opreli do častí, ktoré zlepšujú prítlak, výkon,  chladenie, obtekanie automobilu vzduchom a vo všeobecnosti všetky jazdné vlastnosti, aby mohol elektromobil dosahovať tie najvyššie výkony. Nechýba aktívny zadný spojler, okrytovaný podvozok, aktívne lamely určené na prívod chladiaceho vzduchu ku brzdám či široký difúzor. Kolesá s rozmermi od 19 do 21 palcov boli špeciálne navrhnuté a upravené tak, aby zabezpečili čo najvyššiu aerodynamickú efektivitu.

Objednávky sa hrnú. Cena je zaujímavá…

Za príplatok bude k dispozícii aj zadná natáčacia náprava.

Audi e-Tron GT narástlo na 4990 mm na dĺžku, 1960 mm na šírku a 1410 mm na výšku. Rázvor pritom ponúka 2900 mm. Batožinový priestor luxusného elektrického sedanu disponuje objemom 405 litrov. Pod prednou kapotou pasažieri nájdu priestor pre ďalších 85 litrov. V prednom kufre sa nachádzajú aj dobíjacie káble.

Dokonalý dizajn exteriéru vkusne doplnia aj dravo spracované LED svetlomety. Za príplatok sú k dispozícii Matrix LED diódové svetlomety, ktoré má mimochodom RS GT v štandarde, alebo je tu možnosť upgrejdu svetiel až na laserové osvetlenie Audi, ktoré pri diaľkových svetlách dokáže zdvojnásobiť svoj dosah. Zadné svetlomety sú prepojené horizontálnou líniou, ktoré je spoločná s modelom A7. Dizajnéri sa pohrali aj efektnými animáciami, ktoré už bez tak dokonalý voz ešte viac ozvláštnia. Podvozok dostal trojkomorové vzduchové odpruženie, ktoré dokáže elektromobil znížiť o 22 milimetrov a naopak zvýšiť o 20 milimetrov. V štandarde nájdeme uzávierku zadného diferenciálu a za príplatok je k dispozícii aj zadná natáčacia náprava.

Srdce luxusného superšportového elektromobilu tvoria dva elektromotory, ktoré roztáčajú všetky štyri kolesá. Predný elektromotor dodáva výkon 175 kW a zadný zas 320 kW. Spoločný systémový stabilný výkon je 350 kW no pri režime boost dodá až 390 kW na čas 2,5 sekundy s aktívnym launch control-om . Krútiaci moment je pri tom 630 Nm. Vďaka týmto parametrom dokáže verzia Audi e-Tron GT z nuly na stovku vystreliť za 4,1 sekundy. Maximálna rýchlosť je obmedzená na 245 km/h. O prenos sily na kolesá sa v oboch variantoch bude starať dvojstupňová prevodovka.

Komu by tento výkon nestačil, stále je tu verzie RS e-Tron GT. Predný elektromotor má rovnaký výkon ako pri GT-čku no ten zadný, ten má silu až 335 kW. Systémový výkon je teda 440 kW s hodnotnou krútiaceho momentu 830 Nm. Pritom je to opäť možnosť krátkodobého zvýšenia výkonu na 475 kW. Vďaka tomu dokáže Audi RS e-Tron GT vystreliť z nuly na stovku za neuveriteľné 3,3 sekundy. Jeho maximálka je však obmedzená na 250 km/h. Škoda…

Elektromotory sú živené akumulátormi umiestnenými medzi obomi nápravami. Ich umiestnenie tak zabezpečí rozloženie hmotnosti v pomere 50:50. Akumulátory disponujú kapacitou 93 kWh z ktorej je na jazdu využiteľných 85 kWh. Športové elektrický sedan ďalej dostal 800V palubnú sieť a tiež až štvoricu samostatných chladiacich okruhov pre vysokonapäťové komponenty a interiér. Exkluzivitou je tepelné čerpadlo zamontované vo vozidle. Teplotu v interiéri je možné nastaviť pred jazdou pomocou smartfónu. Dojazd verzie e-Tron GT je vypočítaný na 488 kilometrov. Pri verzii RS je to 472 km. Pre nabitie na 80% kapacity akumulátoru treba majiteľovi len 23 minút. Pritom za 5 minút dobíjania je možné doplniť na akumulátor na ďalších 100 kilometrov jazdy.

Interiér elektromobilov je rovnako jedinečný, ako aj ich exteriér. Dizajnéri sa rozhodli na prístrojovku osadiť len jeden dotykový displej, ktorý dopĺňajú analógové ovládače. Je možné, že tak chcú aj v elektromobile, prešpikovanom elektronickými čidlami, ovládačmi a takmer vlastnou inteligenciou dodať zákazníkovi aj malú možnosť nastaviť si aspoň niečo vyložene podľa svojich predstáv. Na druhej strane, je to aj z logického hľadiska. Na nastavenie ohrevu či klimatizácie naozaj nepotrebujeme ťapkať po displejoch a hlavne je to otravné a nebezpečné za jazdy. Orientácia jednotlivých častí prístrojovej dosky je zameraná na šoféra, čo ocenia hlavne milovníci vyšších rýchlostí. Digitálny štít disponuje obrazovkou s uhlopriečkou 12,3 palca. Displej multimediálneho systému ponúkne 10,1 palca. Nechýba ani head-up displej. Nechýba ani MIB 3 ovládanie multimediálneho systému pre spolujazdca umiestnené na stredovej konzole.

Azda najdôležitejším údajom pre budúceho záujemcu o jeden z dvojice luxusných športových elektrických sedanov je ich cena. Prekvapilo nás, že Audi nepýta za tieto jedinečné stroje prehnané ceny. Model Audi e-Tron GT dostanete v základnej výbave za 99 800 eur. Ostrejší model RS e-Tron GT začína na cene 138 200 eur. Nemecká značka so štyrmi kruhmi na kapote už zbiera objednávky na jedinečné elektrické mašiny. K prvým zákazníkom by sa m ohli dostať už na jar prípadne v lete.

Ján Ondrovčík

Motoristická žurnalistika nie je len prácou. Je poslaním. Je plná nových podnetov, informácií, skúseností. Je ľahké sa stratiť v množstve informácií no o to ťažšie je sa v nich vyznať. Ja sa snažím byť odborníkom na automobily, motocykle a motorizmus ako celok.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button