Dodávatelia automobilového priemyslu prepúšťajú! Prechod na elektromobilitu stagnuje
Prepúšťanie v automobilovom priemysle
Dodávatelia súčiastok pre automobilový priemysel v Európe musia masívne prepúšťať. Dôvodom je pokračujúci prechod k elektromobilite a stlmovanie výroby vozidiel so spaľovacími motormi, na čo však európsky trh nie je technologicky ani ekonomicky pripravený. Podľa aktuálnej analýzy Európskej asociácie dodávateľov automobilového priemyslu (CLEPA) od roku 2020 zaniklo v tomto sektore 86-tisíc pracovných miest. Predpovede, že straty nahradia nové pozície v súvislosti s výrobou elektroáut, sa nenaplnili.
Dodávatelia bijú na poplach…
Zaniknuté pracovné miesta v dodávateľských firmách mali nahradiť nové pozície v dodávateľskom reťazci pre elektromobily.
Dodávky súčiastok do automobilového priemyslu tvoria kľúčový segment slovenskej ekonomiky. „Plánované zvýšenie emisných cieľov s platnosťou od roku 2025 znamená pre tento odbor významné ohrozenie, rovnako ako pre celý automobilový priemysel, ktorý predstavuje 44 percent slovenskej výroby a viac než 13 percent HDP,“ komentoval Ondřej Makeš, analytik rizík spoločnosti Bibby Financial Services.
Európsky príklon k elektromobilite významne prekreslí mapu slovenského priemyslu, kde je obrovské množstvo firiem súčasťou tradičného dodávateľského reťazca. „Posledné roky boli z hľadiska produkcie automobilov na Slovensku rekordné, preto zatiaľ dopady prechodu na elektromobilitu nebudú v najbližších mesiacoch na našom trhu také drastické. Určujúci vplyv však bude mať, nakoľko sa hlavné európske automobilky dokážu prispôsobiť dynamickým zmenám,“ očakáva Ondřej Makeš.
Sieť dodávateľov pre výrobu elektromobilov rastie pomaly…
Podľa údajov CLEPA sa dodávateľská sieť pre elektromobilitu nerozvíja tak rýchlo, aby stihla nahradiť strmý úbytok pracovných miest v tradičných dodávateľských odvetviach zameraných na súčiastky pre spaľovacie motory.
V prvých šiestich mesiacoch roku 2024 európske dodávateľské spoločnosti v automobilovom priemysle oznámili prepúšťanie 32-tisíc zamestnancov, čo prekonáva čísla z najkritickejšieho obdobia pandémie, keď v druhej polovici roku 2020 dostalo výpoveď 29-tisíc zamestnancov.
Zaniknuté pracovné miesta v tradičných dodávateľských firmách mali nahradiť nové pozície v dodávateľskom reťazci pre elektromobily. To sa však nestalo, pretože dopyt po elektrických autách nie je taký vysoký a dodávateľským firmám navyše pre nižšie výnosy chýbajú peniaze na transformáciu a modernizáciu výroby. Z pôvodne sľubovaných 100-tisíc nových miest do roku 2025 ich je v súčasnosti len asi pätina.
Na Slovensku tento nepomer odráža aj štatistiky nových registrovaných vozidiel. Podiel elektromobilov medzi novými registrovanými vozidlami bol vlani najnižší v Európe. Zatiaľ čo európsky priemer bol 14,2 percenta, na Slovensku dosiahol hodnotu iba 2,6 percenta. „Slovensko patrí k premiantom vo výrobe. Bohužiaľ, v podpore a registráciách elektromobilov sme na tom najhoršie v Európe. Riešenie vidím v dôslednom dodržiavaní a aplikácii Akčného plánu pre elektromobilitu 2.0, ktorý bol prijatý minulý rok. Tento plán považujem za veľmi dobrý základ na to, aby sme mali šancu splniť naše medzinárodné záväzky,“ dodáva Alexander Matušek, prezident Zväzu automobilového priemyslu Slovenskej republiky.
Dodávatelia sa obávajú ďalšieho vývoja…
Analýza CLEPA dlhodobo mapuje situáciu dodávateľského reťazca v automobilovom priemysle a súčasný vývoj považuje za alarmujúci. Utlmovanie výroby áut so spaľovacími motormi spomaľuje ekonomiku a sektor elektromobility nie je doteraz dostatočne rozvinutý.
Európe reálne hrozí strata vedúceho postavenia v automobilovom sektore. „Aby sme ochránili pracovné miesta, urýchlili zelenú a digitálnu transformáciu a znovu získali našu globálnu konkurencieschopnosť, potrebujeme regulačné zmeny. To znamená prijatie technologickej otvorenosti v emisných normách CO2, zaistenie spravodlivého prístupu k dátam z vozidiel a celkové posilnenie ekonomiky EÚ a jej konkurencieschopnosti,“ komentoval Benjamin Krieger, generálny tajomník CLEPA.
Dodávatelia môžu len ťažko plánovať…
Budúcnosťou dodávateľského sektora v automobilovom priemysle sa zaoberala aj lanská štúdia spoločnosti Deloitte. Podľa nej je ťažké jasne povedať, či v roku 2030 už budú na trhu dominovať elektromobily alebo či budú prevládať autá so spaľovacími motormi. Dodávatelia majú z tohto dôvodu problém s dlhodobým plánovaním.
Už teraz sa však negatívne prejavuje, že európske dodávateľské firmy sú v transformácii na elektromobilitu pozadu. Najmä čínsky export pre nich predstavuje značnú hrozbu, tak v oblasti ceny, ako aj inovácií. Európske spoločnosti to núti k reštrukturalizácii, aby sa dokázali tomuto tlaku prispôsobiť.
Zdroj: Tlačová správa Lesensky CZ s.r.o.