Domáce cestyInfo

Čo všetko by ste mali skontrolovať pred STK?

Pred STK-čkou sú ako na ihlách hlavne majitelia starších automobilov alebo takí, ktorí vedia, že sa svojmu štvorkolesovému miláčikovi veľmi nevenujú. Nie je však pravidlom, že cez STK neprechádzajú len staré vozidlá. Ak sa o svoj automobil poriadne staráte a nezanedbávate servisné intervaly či pravidelné výmeny, odvďačí sa vám výborným technickým stavom, ktorý potvrdia aj technici pri prehliadke. Ak však chcete poriadne svoj automobil pred prehliadkou na STK pripraviť, nemali by ste zabudnúť na nasledujúce úkony. Môžu vám uľahčiť život.

Kedy musíme s našim vozidlom absolvovať STK?

Najprv by bolo dobré pripomenúť si, kedy je potrebné s našimi vozidlami navštíviť STK, aby sme sa vyhli pokute za jej premeškanie. Najjednoduchšie bude zhrnúť si základné informácie v prehľadnej tabuľke:

Typ vozidla Prvá prehliadka od prvého prihlásenia do evidencie* Pravidelný interval po prvej prehliadke
Osobné + malé nákladné (M1, N1) po 4 rokoch každé 2 roky
Motocykle + štvorkolky (L3e, L4e, L5e, L6e) po 4 rokoch každé 2 roky
Prípojné vozidlá (O1, O2) po 4 rokoch každé 2 roky
Traktory a ich prípojné zariadenia po 4 rokoch každé 2 roky
Malé motocykle (L1e, L2e) po 4 rokoch každé 4 roky
Nákladné a ich prípojné zariadenia (N2, N3, O3, O4, M2, M3) po 1 roku každý rok
Autobusy (M2, M3) po 1 roku každý rok
M1-M3, N1-N3, O1-O4 vozidlá používané zdravotníckou, záchranou, poruchovou, taxi službou a vozidká s právom prednostnej jazdy, sanitky po 1 roku každý rok
L1e-L7e, M1-M3, N1-N3, T1-T5 používané ako výcvikové vozidlo v autoškole po 1 roku každý rok

*Prvá kontrola sa počíta od dátumu prvého prihlásenia vozidla do evidencie.

Nezabudnite na správne doklady

Ak ste sa v minulosti museli prehnať domov zo stanice STK, pretože ste si zabudli veľký techničák (čo sa mimochodom stalo niekoľkokrát aj nám), dnes sa už vracať nemusíte. Na STK úplne stačí, keď máte pri sebe len malý techničák (zelenú plastovú kartičku), oficiálne “Osvedčenie o evidencii Časť I”. Ak však túto kartičku k vášmu automobilu vydanú nemáte (staršie automobily), je potrebné mať samozrejme pri sebe veľký technický preukaz (papierový vo formáte A4) – originál Osvedčenia o evidencii. Nezabudnite si tiež peniaze na poplatok za absolvovanie STK, prípadne bankomatovú kartu s potrebný finančným obnosom na účte.

Správne rozmery kolies

Treba si dať pozor na správne rozmery nielen diskov, ale aj pneumatík. Ak chcete svoju zbierku diskov rozšíriť aj o alternatívne väčšie či širšie kolesá, je potrebný ich zápis do technického preukazu. Diskom nesmie chýbať TUV certifikát a zapísať ich môže napríklad aj stanica technickej kontroly. Tiež treba dbať na správny rozmer pneumatiky, obzvlášť na profil. Nadmerne opotrebené či poškodené pneumatiky tiež nie sú pri kontrole tolerované.

Nepodceňujte ani svetlá

Problémom sú odchýlky svetiel, tiež nefunkčné alebo poškodené osvetlenie nad Evidenčným číslom vozidla (ŠPZ), nefungujúce či poškodené smerovky či obrysové svetlá. Problémom je nefunkčné naklápanie svetiel či dokonca problém môže byť pri xenónoch aj ich nefunkčné ostrekovanie. Pri starších automobiloch môžete mať problém aj vtedy, ak stierače s ostrekovačmi, ktorými sú svetlá vybavené, jednoducho nefungujú.

Milovníci tuningu spozornite

Všetky neschválené a nehomologizované úpravy STK-čkou jednoducho neprejdú. Nehomologizovaný výfuk, ktorý síce znie krásne hlboko, STK-čkou neprejde. Rovnako ako aj tuningové nárazníky, dodatočne namontované “vychytávky”, ktoré nie sú zapísané v technickom preukaze či drobnosti, ktoré bránia výhľadu z vozidla.

Tmavé sklá len s certifikátom

Tmavé sklá, ktoré máte na automobile od výroby, nepredstavujú žiadny problém. Sú súčasťou vozidla tak, ako vyšlo z výrobnej linky. Ako je to však s dodatočnými fóliami na vašich sklách? Fólie, ktoré boli na automobil založené/nalepené dodatočne, musia spĺňať všetky požiadavky a samozrejme, musia byť certifikované. Certifikát nevyhadzujte, ale starostlivo uchovajte a samozrejme nezabudnite vziať na STK.

Prasklinka na čelnom skle

Praskliny na čelnom skle, ktoré neboli opravené certifikovanou firmou, alebo vadia vo výhľade na vozovku, s veľkosťou väčšou ako 20 mm na stieranej ploche čelného skla, ako aj horizontálne praskliny, nie sú na STK tolerované. Ak vám odfrkne kamienok do skla a vytvorí sa prasklina či pavučina nezúfajte. Certifikované spoločnosti vám vedia danú prasklinu vyplniť a sklo meniť nemusíte. Táto oprava je tolerovaná aj na STK. So sklami, alebo lepšie povedané s oknami, je spojený aj problém s ich otváraním. Ak technici zistia, že okno nie je možné otvoriť, cez STK neprejdete.

Úniky kvapalín či iné viditeľné závady

Takzvaný rozsvietený “vianočný stromček” na prístrojovke veru nie je tým správnym indikátorom dobrého stavu vozidla a tak ako aj my, ani technici na STK nie sú slepí. Poruchy je potrebné pred STK odstrániť. Inak riskujete, že jednoducho neprejdete. Ďalším indikátorom zlého stavu vozidla sú aj unikajúce prevádzkové kvapaliny či viditeľne poškodené nosné či konštrukčné časti. Povrchová hrdza, ktorá automobilu vadí len na jeho kráse, no nemá vplyv na konštrukciu je v poriadku. Je ju však dobré odstrániť, aby postupne nenapádala aj tie časti, ktoré cez STK prejdú len v čistom stave.

Naše rady a tipy vám síce na 100% prejdenie STK-čkou zaručiť nemôžu, no môžu eliminovať zbytočnú potrebu opakovanej STK. Ak by sa vám náhodou predsa len na prvýkrát prejsť nepodarilo, nezúfajte. Na odstránenie závad máte nasledujúcich 30 dní. V ich priebehu máte nárok na opakovanú STK. Naše posledné odporúčanie je neodkladať STK na poslednú chvíľu. Ak vám stará STK vyprší a vy aj naďalej jazdíte bez platnej STK, riskujete nielen pokutu na mieste po zastavení príslušníkom PZ SR, ale aj pokutu vo forme nepríjemného listu, ktorý si môžete nájsť v poštovej schránke. Držme si tak spoločne palce, aby boli naše automobily vždy v čo najlepšom technickom stave a prechádzali na STK hneď na prvýkrát.

Zdroj foto: DEKRA, Klassen, Pirelli, Porsche

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button