Automobily

CES 2024: Nové úžitkové koncepty Kia využívajú elektromagnetické spojky na výmenu „modulov“ za vodičom

KIA PV5 Concept

Kia si predstavuje budúcnosť automobilov tak, že autám postačí jedna spoločná platforma, vďaka ktorej bude možné meniť určenie automobilu z nákladného či úžitkového na napríklad taxík či rodinné vozidlo pre voľný čas. A ako to chce docieliť? Na tohtoročnej výstave spotrebnej elektroniky CES 2024 v Las Vegas predstavuje platformu, ktorá ponúkne vďaka elektromagnetickým a mechanickým spojkám možnosť meniť zadnú časť auta za šoférom podľa aktuálnej potreby. Novinka, na ktorej je platforma tento rok prezentovaná, sa volá PV5 a je to jeden z troch modulárnych konceptov, ktoré Kia tento rok na CES predstaví. Okrem PV5-ky sa tu predstavia aj koncepty s označením PV1 a PV7.

Kia predstavuje víziu svojej mobility budúcnosti…

Kia predstavuje päť rôznych verzií s označením PV5.

Technicky sa juhokórejská automobilka rúti do Las Vegas až s piatimi konceptami – tri z nich sú označené menom PV5. Všetky sa však točia okolo niečoho, čo sa nazýva riešenie Platform Beyond Vehicle (PBV) – vo voľnom preklade “Platforma nad vozidlom”. V podstate ide o komplexnú myšlienku, že základnú platformu vozidla možno ľahko prekonfigurovať podľa potreby na vykonávanie rôznych funkcií, zatiaľ čo pokročilý softvér pomáha majiteľom a firmám sledovať všetko, čo sa s autom deje. Ako asi tušíte, tento systém je prezentovaný ako riešenie mobility prevažne pre firmy, no nič nebráni tomu, že nemôžete zameniť nákladný modul za modul pre rodinné cestovanie a za sedadlá zadného radu umiestniť napríklad bicykle.

Ako to teda celé funguje?

Kia predstavuje koncept PV5 ako jedinú podvozkovú platformu so štandardným kokpitom vpredu. Keďže ide o elektrické vozidlo, predná časť je trochu ostrejšia či tvarovo jednoduchšia, ako keby ste sa pozerali na úžitkový automobil. Kúzlo sa však deje za kokpitom, kde je možné nainštalovať rôzne moduly v závislosti od toho, čo potrebujete aktuálne s automobilom urobiť. Ak vám to znie ako podvozková kabína, nemýlite sa. Na rozdiel od podvozkovej kabíny však inštalačný technik nezvára napevno zadnú časť vyrobenú na zákazku. Namiesto toho Kia ponúka takzvané „životné moduly“, ktoré sa pripájajú na podvozok mechanickými a elektromagnetickými kotviacimi prostriedkami, vďaka ktorým je možná ich relatívne jednoduchá výmena v prípade potreby.

Inzercia Odťahová služba Rečičár

Je teda možné nainštalovať modul pre prepravu pasažierov a neskôr ho vymeniť za nákladný modul, ak sa potreba užívania auta zmení. Kia predstavuje päť rôznych verzií s označením PV5, vrátane základnej nákladnej dodávky, nákladnej dodávky s nízkou svetlou výškou, nákladnej dodávky s vysokou strechou, taxíka, a ak žiadna z nich neznie pre kupujúceho príťažlivo, je tu stále stará dobrá možnosť vytvorenia auta podľa požiadaviek zákazníka s využitím tejto platformy.

Všetko to začalo konceptom PV5. Ďalej bude rad PBV zahŕňať menšie vozidlo PV1 a väčšie PV7, ktoré sa tiež prvýkrát predstavia na tohtoročnej výstave CES. Všetky sú elektrické, aj keď Kia v tejto chvíli nechce zdieľať žiadne podrobnosti týkajúce sa výkonu alebo dojazdu. Všetky modeli budú využívať integrované softvérové ​​riešenia, vďaka ktorým budú vozidlá komunikovať s inými vozidlami, komunikovať s vodičmi a prípadne komunikovať s vašou mamou o tom, prečo ste jej minulú nedeľu nezavolali.

S tým posledným možno preháňame, ale pointa je takáto: Kia sa nechce zastaviť len pri výrobe všestranných pracovných vozidiel. Chce ich všetky prepojiť s pokročilým softvérom, ktorý pomôže podnikom fungovať lepšie. V neposlednom rade môže pomôcť aj pri samotnom cestovaní a preprave nákladu.

Vozidlá Kia PBV odštartujú novú éru bezproblémových riešení každodenného podnikania a životného štýlu,“ povedal Karim Habib, výkonný viceprezident spoločnosti Kia a vedúci globálneho dizajnu. „Dúfame, že našim zákazníkom uľahčíme a skvalitníme život, či už stoja na parkovisku alebo sú na cestách, a ponúkneme výnimočnú flexibilitu a prispôsobenie prostredníctvom radikálnej modularizácie.“

Kia opisuje privedenie PBV do života a teda na cesty ako trojfázový proces. Budúci model PV5 predstavuje fázu jedna. Automobilka dúfa, že v roku 2025 bude mať v prevádzke nový výrobný závod, ktorý dokáže vyrobiť 150 000 kusov ročne.

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button