Automobily

Ak budú elektromobily vyzerať takto, budúcnosť bude krásna! Audi A6 Avant e-Tron sa prekonáva

Audi A6 Avant e-Tron Concept

Z dizajnov aktuálnych elektromobilov zatiaľ motoristi až tak nadšení nie sú. Samozrejme, česť podareným výnimkám. Tradičné tvary, ako aj tradičné pohony sú však momentálne stále oveľa populárnejšie, ako jazda na elektrinu. Ak by sa však všetky budúce elektromobily vydali takým dizajnovým smerom, aký udáva najnovší koncept Audi A6 Avant e-Tron Concept, elektromobilita by mohla nahradiť konvenčné pohonné ústrojenstvá pokojne aj zajtra. Audi A6 Avant e-Tron Concept je totižto podľa nášho názoru najkrajším elektromobilom, aký by sa mohol objaviť na našich cestách. Ten by určite obrátil na vieru elektrickú aj toho najzarytejšieho petrolheada.

Audi s novou platformou už budúci rok…

Dizajnovo vychádza nádherný koncept Audi A6 Avant e-Tron z konceptu Sportback. Pretiahnutá strecha kombi modelu ešte viac prispela k celkovej aerodynamike.

Nemecká značka so štyrmi kruhmi v logu predstavila druhú karosársku verziu budúcej elektrickej verzie modelu A6. Je postavená na platforme PPE a vďaka dlhému “zadku” je označená ako Avant. Ideálne rodinné auto s brutálnym výkonom. Rozmery nového elektrického konceptu sú 4960 mm na dĺžku, 1960 mm na šírku a 1440 mm na výšku. Rozmerovo sa tak podobá na aktuálne modely Audi A6 či A7.

Dizajnovo vychádza nádherný koncept Audi A6 Avant e-Tron z konceptu Sportback. Pretiahnutá strecha kombi modelu ešte viac prispela k celkovej aerodynamike. Oproti konceptu Sportback, ktorého koeficient odporu vzduchu bol 0,22, Audi A6 Avant e-Tron dosiahlo jeho hodnotu 0,20. Pri elektromobiloch je aerodynamika jedným z kľúčových faktorov pre čo najväčší dojazd na jedno nabitie a aj zníženie odporu vzduchu, hoci len o trochu, môže mať na dojazd veľký vplyv.

Audi A6 Avant e-Tron Concept dostalo naozaj úžasný dizajn. Nemôžeme si pomôcť no naozaj sa nám veľmi páči a sme očarený krivkami tohto stroja. Medzi najvýraznejšie prvky bez pochýb patria obrovské 22-palcové kolesá. Nesmieme zabudnúť spomenúť ani krátke previsy či aerodynamický oblúk strechy. Vďaka  početným prelisom pôsobí automobil svalnato, no na druhej strane aj veľmi elegantne. Konceptu chýbajú spätné zrkadlá. Boli nahradené kamerami. Predná časť auta dostala invertovanú mriežku Singleframe, ktorá je kombinovaná s maskou vo farbe karosérie. Okolo nej sa nachádza množstvo senzorov, ako aj otvory na nasávanie vzduchu pre chladenie akumulátora či elektromotorov. Predné svetlomety ponúknu LED Matrix technológiu. Zadnej časti nechýbajú ani krídlo ani difúzory. Veľmi pekným praktickým ako aj efektným prvkom sú zadné svetlá s OLED technológiou a špeciálnou grafikou.

Svetlám konštruktéri konceptu Audi A6 Avant e-Tron venovali dosť veľa času a úsilia. A vďaka tomu je možné predné LED Matrix svetlomety naprogramovať tak, aby vyžarovali svetlo s vašim svetelným podpisom. Je to taká drobná personifikácia vozidla, ktorá ho pre vás spraví o niečo viac jedinečným. Azda najväčšou zaujímavosťou svetiel je, že pri nabíjaní ich bude možné premeniť v herný displej, ktorý bude obraz premietať na stenu pre autom a vodič ako aj spolujazdec si budú môcť zahrať proti sebe jednoduchú hru. Šialené, nemyslíte?

Po stranách vozidla zasa inú svetelnú “hru” ponúknu LED-projektory, ktoré osvietia nástupný priestor. Zobrazia napríklad hlášku vitajte v jazyku majiteľa, či dokonca dokážu varovať cyklistov na otváranie dverí. Vďaka využitiu technológií OLED, LED Matrix a LED projektorov, Audi ponúkne zákazníkom nielen krásne drsné a zároveň elegantné línie vozidla, ale aj moderné tvary, grafiky a vysokú svietivosť všetkých svetiel.

Audi A6 Avant e-Tron koncept stojí na modulárnej platforme PPE (Premium Platform Electric), ktorá už bola použitá ako základ pre koncept Audi A6 Sportback e-Tron. Táto platforma bude základom elektromobilov Audi v segmente C a neskôr aj v segmentoch B a D. Najväčšou prednosťou tejto platformy je možnosť uloženia medzi jej nápravy veľké akumulátory. Pri modeli Audi A6 Avant e-Tron by sa v útrobách mohla skrývať batéria s kapacitou presahujúcou 100 kWh. Platforma, ako aj akumulátory, budú pri nových elektromobiloch Audi škálovateľné, vďaka čomu bude možná stavba rôznych elektromobilov naprieč segmentami. Okrem iného, vďaka platforme PPE budú mať pasažieri vo vnútri auta viac miesta na sedenie. V automobile absentuje aj stredový tunel.

O pohon prípadnej sériovej verzie konceptu Audi A6 Avant e-Tron sa bude starať dvojica elektromotorov, pre každú nápravu jeden. Ponúknu tak pohon všetkých štyroch kolies s výkonom 350 kW a krútiacim momentom 800 Nm. Vo vrcholovom prevedení by mal elektromobil Audi A6 Avant e-Tron zvládnuť stovku pod 4 sekundy. Základná verzia by mala stovku zvládnuť za zhruba 7 sekúnd. 100 kWh akumulátor má poslúžiť na dojazd zhruba 700 kilometrov na jedno nabitie. Audi A6 Avant e-Tron by malo zvládnuť nabíjanie s 800V technológiou vďaka čomu môže byť model nabíjaný výkonom až 270 kW. Za 10 minút nabíjania by sa tak elektromobil mal dobiť na dojazd 300 km. Z 5 na 80% kapacity mu nabíjanie nemá trvať viac ako 25 minút.

Kedy sa koncepty Audi A6 Avant e-Tron a Audi A6 Sportback e-Tron dostanú do sériovej výroby zatiaľ známe nie je. Audi však potvrdilo nasadenie svojej modulárnej platformy PPE v prvých produkčných modeloch už budúci rok. Snáď sa medzi nimi vyskytne aj niektorý z dvojice cieľavedomých konceptov Audi A6 e-Tron.

Zdroj: Audi Official YouTube Channel

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Back to top button