AutomobilyInfo

Elektrické MHERO 1 prekonalo tradičné teréňáky na off-roadovej trati v Pachfurte

MHERO testovacie jazdy Pachfurt

Čínske automobily sa čím ďalej tým viac udomácňujú aj na našom trhu. A to nehovoríme len o tých z nižšej či strednej triedy. Hovoríme aj o tých prémiových či luxusných značkách, ktorých cenovky sa začínajú na šesťciferných sumách. A presne takého zástupcu luxusnej triedy čínskych automobilov sme si mali možnosť na vlastnej koži a vlastnými rukami vyskúšať aj my. V rakúskom off-roadovom kempe v Pachfurte sme sa vyštverali do 2080 mm vysokého, 3293 kg vážiaceho a naozaj poriadne výkonného elektrického „tanku“ menom MHERO 917.

Tento automobil je luxusným SUV-čkom, ktoré sa nebojí zašpiniť sa ani v teréne a aj napriek jeho hmotnosti, vďaka štvorici elektromotorov s výkonom každého 200 kW a naozaj hromade asistenčných systémov, s ním aj v tom najťažšom teréne jazdíte ako na bicykli. Naše schopnosti sme si zmerali pod dozorom profesionálov zo školy bezpečnej jazdy Superdrive. A aké boli naše pocity a ako sme si užili jazdu v naozaj luxusnom elektrickom mastodontovi, vám radi prezradíme tak v našom videu, ako aj na nasledujúcich riadkoch.

Inzercia Odťahová služba Rečičár

    MHERO 1 sa nestratí ani v teréne ani na pouličnom šprinte…

    Model je jednoducho stavaný na to, aby zvládol aj tie najnáročnejšie terény.

    Pachfurt je od Bratislavy vzdialený len pár desiatok kilometrov a je to malá dedinky, ktorá okrem iného ponúka aj naozaj skvelo vybavený Driving Camp. Hneď po ráne nás tu čakalo niekoľko obrích čínskych luxusných SUV-čiek s hrdinským menom MHERO 917. Kto by ešte nepoznal túto značku, tak ju môžeme priblížiť ako najluxusnejšiu divíziu značky Dongfeng. Táto značka okrem modelov Dongfeng aj MHERO ponúka zákazníkom aj prémiovú značku Voyah. Automobily všetkých troch čínskych značiek môžete vidieť už aj na našich cestách.

    Keď sme hovorili o tom, že v Pachfurte nás čakalo hneď niekoľko elektrických SUV-čiek, nehovorili sme to náhodou. Keď si predstavíme, že cena modelu s trojicou elektromotorov a spaľovacím motorom v hybridnom naladení začína na hodnote 179 990 eur a cena čisto elektrického modelu so štyrmi elektromotormi začína na 199 990 eurách, tak na parkovisku pred off-roadovou dráhou stálo na kope viac ako milión eur. Je to neskutočná suma za dané modely, no ako hovoria aj ich importéri zo spoločnosti Plastonic, tieto autá sú takzvanými „fun cars“ (automobilmi pre zábavu) pre tú triedu zákazníkov, ktorí jednoducho na to majú. Vďaka možnosti pojazdiť si na týchto strojoch v extrémnych podmienkach sme sa ako títo zákazníci cítili aj my a veru užili sme si poriadnu zábavu za volantom týchto elektrických mastodontov.

      Usporiadatelia si pre nás pripravili trojicu testovacích etáp. Prvou pre našu zelenú skupinu bolo testovanie v teréne. Demonštrácia výkonu, sily a brutálnych jazdných vlastnostií nám zo začiatku doslova vyrážala dych. Automobil dokáže jazdiť pod uhlom až 45 stupňov, čo je naozaj solídny výkon. My sme na naklonenej oválnej rampe jazdili pod stupňom „len“ 30 stupňov a už sme si mysleli, že sa preklopíme. Avšak autu to nerobilo nič. Dvomi prstami sme si pridržiavali volant a s ľahkosťou vánku sme si to rolovali po naklonenej rovine oválu. Pokračovali sme do žľabu či úžiny, v ktorej sme si nacvičovali kríženie náprav a tiež aj zaujímavú funkciu „krabej jazdy“. Ako viete, krab sa pohybuje doboku a doboku sa dokáže pohybovať aj mohutné MHERO. Zadná náprava sa dokáže natáčať do uhla 10,6 stupňa a táto možnosť sa dá využiť aj pri krabom pohybe. Predné, tak ako aj zadné kolesá, vytočíte do strany do rozsahu 10 stupňov a automobil sa tak dokáže hýbať doslova doboku.

      Krabím pohybom sme sa „vykrabili“ smerom ku kopcom s 80-percentným stúpaním a klesaním, kde sme si odskúšali citlivosť na plynovom, ako aj brzdnom pedále. Automobil, aj keby sa to podľa výkonu mohlo zdať, jazdí veľmi plynule. Žiadne trhanie či okamžitý nástup plného výkonu tu nehrozia a tak sa viete s ním pohybovať do kopca ako aj z kopca s takou ľahkosťou, ako keby ste sedeli na bycikli. A to musíme stále prizvukovať, pod zadkom, s tromi pasažiermi, máte viac ako 3,5 tony. Pri tomto údaji mnohým napadne, že ako je možné toto auto jazdiť len tak, na klasické B-čko, keď jeho hmotnosť presahuje 3,5 tony? Elektromobily na základe výnimky zo zákona o maximálnej povolenej rýchlosti môžete na klasické B-čko šoférovať až do hmotnosti, ktorá nepresiahne 4250 kg. Je to hlavne kvôli tomu, že konštrukčná hmotnosť automobilov s elektromotormi a akumulátorom vzrástla a európske vlády chcú vyjsť motoristom v ústrety, aby mohli aj ťažšie elektrické vozidlá jazdiť na klasické B-čko, a nemuseli si robiť navyše C-čkový vodičský preukaz.

      Z 80-percentných stúpaní a klesaní, kde sme zažili demonštráciu tak asistentov rozjazdu do kopca ako aj asistentov zjazdu z kopca, kde v podstate celý kopec automobil zjazdil sám bez toho, aby sme stúpali na brzdu či na plyn, sme sa presunuli do simulovaného horského potoka, cez ktorý sme sa opäť pri solídnom stúpaní, vyšplhali na vrch kopca. Pneumatiky sme pri tom nemali plnokrvé off-roadové, ale skôr také decentnejšie All-Terrain Pirelli Scorpion s rozmerom 275/65 R20. Auto sa hore rozbesneným horským potokom po klzkých kameňoch dostalo úplne hravo a to musíme podotknúť, že takýto off-road sme jazdili po prvýkrát a teda skúsenosti, ako správne jazdiť v náročnom teréne sme nemali žiadne. Riadili sme sa pokynmi nášho inštruktora. Z potoka sme si to namierili opäť na 80-percentné klesanie, ktoré si auto zliezlo opäť samo, vďaka asistentu zjazdu z kopca. Rovnako hravo vďaka asistentu rozjazdu do kopca dokázalo viac ako 3,6 tonové auto aj s posádkou vycúvať po zastavení v tak strmom svahu smerom nahor.

      Z terénnej jazdy sme sa presunuli už na mestskejšie cesty, konkrétne na plochu, kde nás čakali na úzko rozmiestnené kužele, medzi ktorými sme sa vďaka zadnej natáčacej náprave až do uhlu 10,6 stupňa pohybovali veľmi hravo. Rovnako tak sme aj preleteli v rýchlostiach ponad 40 km/h aj pomedzi kužele rozmiestnené v rade. Tiež sme sa zľava doprava pohybovali krabím krokom a ukázali sme si, ako automobil zrýchľuje a spomaľuje. Na tento test sme mali čisto elektrickú verziu s výkonom 800 kW. Avšak, tento výkon má jeden, respektíve viac háčikov. 800 kW je k dispozícii len do nabitia baterky, ktoré neklesne pod 90 percent. Pre nás veľká rana, keďže sme mali auto už na hodnote okolo 80 percent. Vtedy z auta dostanete 400 kW, čo je síce polka brutálneho výkonu, ale stále veľmi solídna. A keďže sme sa najskôr motali pomedzi kužele s týmto nabitím, kapacita baterky nám ešte o niečo klesla a na vystrelenie z 0 na 100 km/h nám ostalo len okolo 360 kW. Aj s týmto výkonom sme stovku prekonali za niečo málo viac ako 5 sekúnd. S plným výkonom to dávate za 3,7 sekundy a porazíte tak v triapoltonovom mastodonte v šprinte napríklad Porsche 911. To je neuveriteľné. Neuveriteľným bolo aj brzdenie zo stovky do pokoja, ktoré tento ťažký mastodont zvládol na zhruba 30 metroch…

      Treťou zastávkou nášho testovania elektromobilov značiek Dongfeng, Voyah a MHERO, bola etapa, v ktorej sme si otestovali trojicu iných elektromobilov, konkrétne malého Dongfengu Box, rodinného modelu Dongfeng U-Tour a luxusného crossoveru či kompaktného SUV Voyah Free v podmienkach, ktoré simulujú udupaný sneh na ceste, pričom priľnavosť je tu len okolo 25 percent.

      Demonštrácia tak bezpečnostných prvkov a asistentov ako aj správania pri vypnutí všetkých asistentov na elektromobile nám ukázali, že ani v elektrických automobiloch to nemusí byť na zimných zasnežených či zľadovatelých cestách vôbec zlé a to aj napriek ich hmotnosti. Uhýbali sme sa vodným bariéram a kĺzali sme sa do roztiahnutej zátačky a v podstate nevideli sme negatívny vplyv elektromobility na bezpečnosť jazdy. Skôr naopak. Všetky asistenčné systémy, tak v najlacnejšom Boxe, ako aj strednom U-Toure či prémiovom Voyahu Free plnili svoju funciu a starali sa o bezpečnú jazdu.

      Z naozaj skvelo zorganizovaného eventu sme odchádzali plní nových skúseností, hlavne z jazdy v teréne, ako aj zážitkov a musíme priznať, že aj úplne novým názorom na elektromobily. Samozrejme, hodnotili sme zážitok hlavne z elektrického mastodonta MHERO, ktorý ponúkol nielen brutálny výkon, ale aj skutočne luxusný interiér. Akurát, jediná vec, ktorá nás tak nejak odrádza pri kúpe tohto auta pre zábavu, je jeho cenovka. Škoda, že nie sme práve tá cieľová skupina, pre ktorú je toto auto určené. Musíme však uznať, že každá minúta či meter cesty strávený za volantom tohto stroja bola nefalšovaná zábava a jeho budúci majitelia budú mať problém presiahnuť, ale aj vo veľa prípadoch aspoň priblížiť sa na jeho limity. Má ich naozaj poriadne vysoko…

      Niekoľko zaujímavých faktov o modeli MHERO 917…

      MHero 917 je vybavený inteligentným pohonom všetkých štyroch kolies a systémom, ktorý umožňuje zadným kolesám natočiť sa do neuveriteľného uhla až 10,6 stupňa, čo mu umožňuje tzv. „krabí krok“. Táto inovácia umožňuje vozidlu plynule sa pohybovať diagonálne, čo výrazne zlepšuje manévrovateľnosť v úzkych a náročných terénoch. Elektronicky ovládané uzávierky diferenciálov na prednej, zadnej aj stredovej náprave zabezpečujú, že aj pri strmých stúpaniach a prekážkach so stúpaním až 45° je dosiahnutá maximálna trakcia a stabilita. Okrem toho systém parkovacích kamier, vrátane pod vozidlom, poskytuje vodičovi detailný prehľad o okolí a teréne, čím zvyšujú bezpečnosť a istotu pri jazde. Model je jednoducho stavaný na to, aby zvládol aj tie najnáročnejšie terény. K dispozícii je aj inteligentné nočné videnie.

      Medzi hlavné benefity v teréne patrí:

      • Regulovateľná výška podvozku: Umožňuje nastavenie medzi 230 mm a 335 mm (BEV), čo prispieva k optimálnej adaptácii na rôzne povrchy a prekážky.
      • Elektronické uzávierky diferenciálov: Predný, zadný a virtuálna 100-percentná uzávierka stredového diferenciálu zaručujú, že vozidlo zvládne aj extrémne prekážky a prudké stúpania.
      • Offroad režimy: K dispozícii je až 5 voliteľných režimov, určených pre sneh, blato, piesok, kamene a brodenie, čím je auto pripravené na akýkoľvek terén.
      • Prekonávanie prekážok: Funkcie ako 900 mm brodivosť a možnosť prechodu cez strmé stúpania až do 100 % garantujú, že vozidlo prekoná aj tie najnáročnejšie situácie.
      • Príslušenstvo do terénu: Medzi ďalšie praktické vlastnosti patria ťažné oká na prednej a zadnej časti, elektrický navijak T-Max s ťažnou silou 5,6 tony a transparentný podvozok, ktorý umožňuje lepší rozhľad prekážok.

      Výkon a technické parametre:

      MHero 917 je k dispozícii v dvoch variantoch pohonu – BEV (čisto elektrická verzia) a REV (plug-in hybridná verzia):

      • Elektrická verzia (BEV):

      o Motor: 4 E-Motor drive

      o Výkon: Až 800 kW

      o Krútiaci moment: Až 1400 Nm

      o Batéria: Ternárna-lítiová s kapacitou 142,7 kWh

      o Zrýchlenie: 0 – 100 km/h za 3,6 sekundy

      o Dojazd: Podľa CLTC až 505 km

      o DC rýchlonabíjanie: Z 30 % na 80 % za približne 47 minút

      • Hybridná verzia (REV):

      o Motor: 3 E-Motor drive s jedným spaľovacím motorom (ICE)

      o Výkon: Až 600 kW

      o Krútiaci moment: Až 1050 Nm

      o Batéria: Ternárna-lítiová s kapacitou 65,9 kWh

      o Zrýchlenie: 0 – 100 km/h za 6 sekúnd

      o Dojazd: 200 km na elektrický pohon, 1026 km v kombinovanom režime podľa CLTC

      o DC rýchlonabíjanie: Z 30 % na 80 % za približne 37 minút

      Ďalšie technické údaje:

      • Rozmery: 4987 x 2080 x 1935 mm, s rázvorom 2950 mm
      • Nájazdové, prejazdové a odrazové uhly: Optimalizované pre extrémne offroad podmienky
      • Minimálny polomer otáčania: 5,1 metra
      • Objem palivovej nádrže REV verzie: 84 litrov

      Foto & Video Marcel Szabó, Matúš Paločko, Majo Bona

      Matúš Paločko

      Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

      Súvisiace články

      Pridaj komentár

      Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

      Back to top button