Motocykle

Tri nové modely GS pre rok 2024

Nová generácia stredných cestovných endúr BMW F 900 GS, F 900 GS Adventure a F 800 GS

Nové modely BMW F 900 GS, F 900 GS Adventure a F 800 GS rozširujú ponuku stále viac žiadaných cestovných endúr strednej triedy. Zatiaľ čo BMW F 800 GS je ideálnym strojom pre začínajúcich jazdcov, BMW F900 GS Adventure je navrhnutý pre náročnejšie výlety a dlhšie cesty. Univerzálom z rady BMW nie je moc čo vyčítať. Azda jedna z mála vecí bola stále vyššia hmotnosť na strednú triedu. To sa však s novou generáciou BMW 2024 mení a inžinieri z BMW dokázali ubrať na váhe a najviac pôsobivých 14 kg z BMW F 900 GS, čím významne podporili terénne možnosti a športovosť tohto motocyklu.

Väčší zdvihový objem a väčší výkon v nových modeloch BMW F GS!

K nárastu zdvihového objemu došlo vďaka zväčšenému vŕtaniu valcov o 2 mm na 86 mm pri zdvihu 77 mm.

V nových modeloch F 900 GS, F 900 GS Adventure a F 800 GS ďalší vývoj dvojvalcového radového motora predstaveného v roku 2018 s modelom F 850 ​​​​GS zabezpečil zvýšenú jazdnú dynamiku. Vyznačuje sa zdvihovým objemom 895 cm3 (predtým 853 cm3), tým dosahuje v modeloch F 900 GS a F 900 GS Adventure výkon 77 kW/105 k pri 8500 ot./min. (predtým 70 kW/95 k) a maximálny krútiaci moment 93 Nm pri 6750 ot./min. (predtým 93 Nm). V modely F 800 GS dosahuje výkon 64 kW/87 k pri 6750 ot./min. (predtým 57 kW/77 k) a krútiaci moment 91 Nm pri 6750 ot./min. (predtým 83 Nm).

K nárastu zdvihového objemu došlo vďaka zväčšenému vŕtaniu valcov o 2 mm na 86 mm pri zdvihu 77 mm. Okrem toho boli upravené hlavy valcov a boli použité nové kované piesty (predtým odlievané). Motor s kompresným pomerom 13,1 : 1 má teraz kľukový hriadeľ s čapmi kľukového hriadeľu posunutými o 90 stupňov a intervalom zapaľovania 270/450 stupňov.

Prejav motoru sprevádza zvuk, ktorý je podobný zvuku motoru V2 s roztvorením valcov do 90 stupňov. Zvukový zážitok podtrhuje nerezový výfukový systém a pri novom modely F 900 GS je štandardne vybavený koncovým tlmičom výfuku od Akrapoviča.

Dva jazdné režimy, ABS Pro a DTC ako štandardná výbava. Jazdné režimy Pro s ďalšími módmi, možnosť predvoľby jazdného režimu a regulácie brzdného momentu motoru ako voliteľná výbava.

Nové modely GS rady F sú štandardne vybavené dvoma jazdnými režimami: Rain a Road. Nechýba ani protiprešmykový systém DTC, ABS naladené pre zásahy v zákrutách a dynamické brzdové svetlo. Voliteľne sú k dispozícii režimy Pro, ktoré jazdné schopnosti nových modelov F 900 GS, F 900 GS Adventure a F 800 GS ďalej zintenzívňujú dodatočnými módmi, možnosť predvoľby jazdného režimu, funkcia regulácie brzdného momentu motora a dynamický brzdový asistent DBC.

BMW F 900 GS s novou, výrazne ľahšou plastovou palivovou nádržou a zadnou stavbou. Nové plne nastaviteľné predné teleskopické vidlice typu upside-down pre modely F 900 GS a F 900 GS Adventure.

Hlavným prvkom nových modelov je mostový rám zvarený z hlbokoťažných oceľových plechov, v ktorom je ako súčasť nosnej konštrukcie integrovaný 2-valcový motor. Plastová palivová nádrž nového modelu F 900 GS s objemom 14,5 litra je úplne nová a oproti oceľovej nádrži predchádzajúceho modelu je o 4,5 kg ľahšia. F 900 GS má tiež úplne prepracovanú zadnú časť, vďaka ktorej vyzerá ešte dynamickejšie a šetrí približne 2,4 kg hmotnosti. Ďalších 1,7 kg sa ušetrilo vďaka zadnému tlmiču výfuku od spoločnosti Akrapovič. Predné koleso pri modeloch F 900 GS a F 900 GS Adventure je vedené novými, plne nastaviteľnými teleskopickými vidlicami Showa typu upside-down.

  Nový paket Enduro Pro pre nové F 900 GS a voliteľný podvozok Dynamic ESA pre nové modely F 900 GS Adventure a F800 GS.

  Nový model F 900 GS môže získať ešte lepšie terénne schopnosti po objednaní voliteľného paketu Enduro Pro, ktorý obsahuje plne nastaviteľné teleskopické vidlice s titánovým nitridovým povlakom, plne nastaviteľnú centrálnu zadnú pružiacu jednotku, zvýšené riadidlá a reťaz M Endurance. Elektronické odpruženie Dynamic ESA (Electronic Suspension Adjustment) je k dispozícii ako výbava na prianie pre nové modely F 900 GS Adventurea F 800 GS.

  Nové BMW F 900 GS s ergonómiou optimalizovanou pre off-roadové jazdenie, enduro stupačky a hliníkový bočný stojan. Vylepšená nastaviteľná riadiaca páčka a pri modely F 900 GS tiež nová páčka nožnej brzdy.

  Vylepšené terénne schopnosti nového modelu F 900 GS sú zaistené ergonomickým trojuholníkom (riadidlá – sedadlo – stupačky), ktorý bol upravený pre jazdu v teréne. Nižšia poloha stúpačiek v spojení s vyššie umiestnenými riadidlami a novým tvarom palivovej nádrže prináša jednoznačné výhody, najmä pri jazde postojačky v náročnom teréne.

  Všetky tri nové modely už štandardne prichádzajú s nastaviteľnou radiacou páčkou. Zlepšenie radenia šesťstupňovej prevodovky bolo dosiahnuté novým ložiskom a prepracovanou radiacou páčkou. Model F 900 GS je tiež vybavený novou pákou nožnej brzdy, ktorá je umiestnená vyššie.

   Nový LED svetlomet pri F 900 GS. Všetky modely sú vybavené výkonnými LED svetelnými jednotkami.

   V porovnaní s predchádzajúcim modelom poskytujú LED svetlomety nového BMW F 900 GS širší uhol kužeľa stretávacích svetiel, a tým lepšie osvetlenie priamo pred motocyklom. Nové modely F 900 GS Adventure a F 800 GS sú rovnako štandardne vybavené LED svetlometmi. LED technika je použitá tiež pre smerové svetlá a kontrolky všetkých troch variantov.

   Konektivita – množstvo informácií a funkčnosť v podobe veľkého, dokonale čitateľného farebného 6,5 palcového TFT displeja. Nové BMW F 900 GS je štandardne vybavené multifunkčným držiakom pre navigáciu, akčné kamery a ďalšie zariadenia.

   Nové modely GS radu F majú už v štandardnej výbave veľký 6,5-palcový TFT displej. To platí najmä pre BMW F 800 GS, ktoré bolo predtým vybavené analógovým displejom. Rozmanitosť informácií, kvalita ich zobrazenia a v neposlednom rade aj užívateľská prívetivosť. Telefonovanie, počúvanie hudby a navigácia za jazdy sú veľmi pohodlné. Nové BMW F 900 GS je už štandardne vybavené 12 mm držiakom, ktorý umožňuje montáž akčných kamier alebo iných zariadení. Na inštaláciu navigácie BMW Motorrad ConnectedRide Navigator alebo držiaka BMW Motorrad ConnectedRide Cradle je navyše nutná voliteľná výbava „príprava na navigáciu“.

   BMW F 900 GS s novými rozmermi, čistým designom a farebnou schémou, ktorá podtrhuje jeho terénne vlastnosti, športový charakter a dynamiku.

   Nové BMW F 900 GS bolo kompletne prepracované a teraz zaujme dynamickým dizajnom, ktorý na prvý pohľad signalizuje zlepšené terénne vlastnosti a športový charakter, rovnako ako o 14 kg zníženú hmotnosť. Jedným z kľúčových prvkov nového designu je prepracovaná plastová palivová nádrž, ktorá umožnila dosiahnuť oveľa štíhlejší a ergonomicky priaznivejší design s objemom len o 0,5 litra menším ako u predchádzajúceho modelu. Nové, tesne priliehajúce bočné panely nádrže spolu s novým obložením chladiča dodávajú novému modelu F 900 GS elegantný, športový a terénny výraz. Terénne schopnosti, športový charakter a dynamika sa odrážajú aj v zadnej časti, ktorá je výrazne užšia a dynamickejšia ako u predchádzajúceho modelu. Dynamický vzhľad nového prevedenia modelu F 900 GS ďalej umocňuje športový zadný tlmič výfuku od spoločnosti Akrapovič. Nové F 900 GS je v základnom prevedení pripravené s čiernym metalickým lakom Blackstorm, vo verzii Passion s nemetalickým žltým lakom São Paulo a vo verzii GS Trophy s kombináciou nemetalickej bielej a metalickej modrej Racing Blue.

   Nové atraktívne modelové varianty a farebné prevedenie pre F 900 GS Adventure a F 800 GS.

   Nový model F 900 GS Adventure je k dispozícii ako základný variant s čiernym metalickým lakom Blackstorm a ako modelový variant Ride Pro v matnej bielej White Aluminium. Nové F 800 GS má v základnom prevedení nemetalický biely lak Lightwhite, vo variante Sport modrý lak Racing Blue a ako verzia Triple Black metalický čierny lak Blackstorm.

   Spoločné prednosti nových modelov BMW F 900 GS, F 900 GS Adventure a F 800 GS:

   • Vyspelý radový dvojvalec so zdvihovým objemom zväčšeným na 895 cm3 (predtým 853 cm3).
   • Zvýšený výkon a krútiaci moment: F 900 GS a F 900 GS Adventure s 77 kW/105 k pri 8500 ot./min a 93 Nm pri 6750 ot./min. F 800 GS s 64 kW/87 k pri 6750 ot./min a 91 Nm pri 6750 ot./min.
   • Verzia s výkonom 35 kW/48 k pre vodičov s oprávnením skupiny A2 (iba F 800 GS).
   • Hladký chod vďaka dvom protibežným vyvažovacím hriadeľom.
   • Dva jazdné režimy Rain a Road a štandardne dodávané systémy ABS Pro a DTC.
   • Jazdné režimy Pro s dvomi ďalšími módmi, brzdový asistent DBC a regulácia brzdného účinku motoru ako voliteľná výbava.
   • Mostový rám.
   • Vylepšená činnosť radiacej páčky.
   • Prepracovaná ergonómia a rôzne typy sedel.
   • Praktická ochrana proti vetru a poveternostným vplyvom.
   • Výkonná LED svetelná jednotka.
   • Veľký, dokonale čitateľný 6,5palcový TFT displej s rozmanitosťou poskytovaných informácií a funkčností.
   • Inteligentné núdzové volanie pre rýchlu pomoc v kritických situáciách ako voliteľný doplnok.
   • Keyless Ride pre pohodlnú bezkľúčovú aktiváciu s funkciou uzamykania ako voliteľný doplnok.
   • Výrazné laky a rôzne varianty podtrhujúce nezameniteľné vlastnosti motocyklu typu enduro.
   • Rozsiahla ponuka voliteľnej výbavy, BMW Motorrad Originálneho príslušenstva a výbavy pre motorkárov.

   Najdôležitejšie prvky nového BMW F 900 GS Adventure:

   • Nové, plne nastaviteľné teleskopické vidlice typu upside-down.
   • LED svetlomet.
   • Nové bočné panely.
   • Vyhrievané rukoväte.
   • Hliníkový ochranný kryt motora.
   • Nový voliteľný paket Ride Pro.

   Najdôležitejšie prvky nového BMW F 800 GS:

   • TFT displej v štandardnej výbave.
   • Vyhrievané rukoväte.
   • LED svetlomet.
   • Chrániče rúk.
   • Držiak kufra Variocase.

   Marcel Szabó

   Najkrajší zvuk je z vidlicového dvojvalca :) pokiaľ sa však jedná o dve stopy pocity sa násobia štyrmi

   Súvisiace články

   Pridaj komentár

   Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

   Back to top button