Automobily

Nový Fiat Grande Panda sa ukazuje na prvých oficiálnych obrázkoch

Nie je to vlastne žiadne prekvapenie. Fiat už nejaký čas naznačoval, že pracuje na nejakej novej Pande. Vo februári 2024 ukázal šéf Fiatu Olivier Francois štúdiu, z ktorej sa do série dostalo prekvapivo veľa. Na internete sa objavujú prvé obrázky nového moderného modelu Fiat Panda pod názvom “Welcome the Grande Panda” (Privítajme/Vitaj Grande Panda).

Týmto spôsobom Fiat jasne odlišuje nový model od predchádzajúcej Pandy, ktorá sa bude vyrábať ako spaľovací model minimálne do roku 2026. „Grande Panda“ pripomína Grande Punto z roku 2005, ktoré krátko schádzalo z výrobnej linky paralelne s jeho predchodcom.

Fiat navrhol Pandu v Taliansku pre celý svet…

Fiat Grande Panda, navrhnutý v turínskom Centro Stile, spadá do segmentu B s dĺžkou 3,99 metra.

Fiat Grande Panda je prvou novinkou v modelovej rodine, po ktorej bude až do roku 2027 každý rok nasledovať nové vozidlo. Bol vyvinutý pre globálne trhy a je založený na platforme STLA Smart. Tá umožňuje rôzne technológie pohonu a možno ju použiť vo všetkých regiónoch sveta, počnúc Európou, Stredným východom a Afrikou.

To dáva spoločnosti Fiat príležitosť vyvíjať modely vozidiel, ktoré reagujú na miestne, individuálne potreby zákazníkov na celom svete. Pri uvedení na trh bude Fiat Grande Panda dostupný s elektrickým pohonom a hybridnou technológiou.

Inzercia Odťahová služba Rečičár

Fiat Grande Panda, navrhnutý v turínskom Centro Stile, spadá do segmentu B s dĺžkou 3,99 metra. Nový model je päťdverový a nie bezdôvodne pripomína 4,01 metra dlhý Citroën C3. Grande Panda z tohto modelu pravdepodobne prevezme nízke ceny, ale aj pohony. Čisto elektrický variant s výkonom 113 koní alebo mild-hybridný benzínový motor s výkonom 136 koní budú základné pohony modelu. Zatiaľ nie je jasné, či niekedy pribudne aj benzínový motor s výkonom 101 koní z modelu C3.

Dizajn karosérie Grande Panda je veľmi vydarený (podľa nás), je odvodený z C3 a preberá štýlové prvky z ikonického predchodcu. Vďaka svojmu typickému talianskemu dizajnu pôsobí robustne a jasne. Predná časť je obzvlášť nápadná. Ortogonálne (pravouhlé) línie obklopujú hranatú masku chladiča. Podpis denných svetiel pozostáva z horizontálnych pixelov usporiadaných do šachovnicového vzoru. Pripomína to štúdiu z februára 2024.

Silueta nového Fiatu Grande Panda pripomína jeho historického predchodcu z 80. rokov minulého storočia. Tento efekt, ešte viac umocňujú strešné lyžiny. Ako pocta klasickému Fiat Panda 4×4 prekvapí trojrozmerný nápis PANDA na dverách. Čierne hranaté prvky v C-stĺpikoch majú 3D efekt a v závislosti od uhla pohľadu zobrazujú slovo FIAT alebo logo značky pozostávajúce zo štyroch pruhov.

Zadná časť má tiež výrazný vzhľad. Vzťah medzi plochou okna, časťou karosérie a nárazníkom má symbolizovať ochranu a stabilitu. Nápis FIAT na dverách batožinového priestoru je poctou historickému Fiatu Panda a klasiku môžu niekomu pripomínať aj zadné svetlá. Nový Fiat Grande Panda má 17-palcové zliatinové disky kolies s diamantovým rezom. Centrálne X na kolesách odkazuje na geometrie z 80. rokov a kombinuje ich s futuristickým štýlom.

Olivier Francois, generálny riaditeľ spoločnosti Fiat a globálny CMO spoločnosti Stellantis, vysvetľuje: „Najlepší spôsob, ako osláviť 125. výročie spoločnosti Fiat, je pozerať sa do budúcnosti. Počnúc novým modelom Fiat Grande Panda. Nový model navrhnutý v Centro Stile Fiat v Turíne, stelesňuje hodnoty svojho predchodcu. Nový Fiat Grande Panda je založený na globálnej platforme, ktorá nám dáva príležitosť rozšíriť dosah značky Fiat. S modelom Fiat Grande Panda začíname prechod na globálne zdieľané platformy, ktoré pokrývajú všetky regióny sveta. Fiat Grande Panda je ideálny pre rodiny a mestskú mobilitu v akejkoľvek krajine – nový model je skutočný Fiat.“

Kedy presne a za akú cenu príde Fiat Grande Panda na trh, zatiaľ nie je jasné. Momentálne značka len vágne hovorí vo svojej správe o „Spustení predaja v Európe, na Strednom východe a v Afrike“. Fiat zatiaľ neprezradil žiadne detaily a zábery z interiéru. Viac pravdepodobne uvidíme až 11. júla 2024 v rámci veľkej narodeninovej oslavy Fiatu.

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button