Automobily

Koncept Mazda Iconic SP – nástupcom ktorého modelu by mohol byť?

Mazda Iconic SP

Od chvíle, keď Mazda tento úžasný koncept odhalila začiatkom tohto týždňa na Japan Mobility Show, sme zvedaví, či súvisí s budúcim modelom MX-5 alebo s oživením modelu s označením RX. S dĺžkou 4166 mm a šírkou 2103 mm (vrátane spätných zrkadiel) je podstatne väčší v oboch smeroch ako Miata. Je však stále kratší ako RX-8, ale oveľa oveľa širší. K zmätku prispieva aj usporiadanie dvoch sedadiel, čo je viac podobné modelu MX-5 ako k Mazde RX-8, keďže ten mal aj zadné sedadlá.

Medzi novým športovým konceptom a Miatou je tiež obrovský rozdiel v hmotnosti, ak vezmeme do úvahy, že prvá z nich má váhu 1450 kg (rozložené v pomere 50:50), zatiaľ čo tá druhá váži 1132 kg vo svojej najťažšej verzii RF s automatom. V závislosti od verzie vážil model RX-8 od 1309 kg do 1384 kg.

Návrat slávneho Wankela do modelov Mazda…

Iconic SP poháňa rotačno-elektrické pohonné ústrojenstvo ktoré poskytne výkon 365 koní.

Mazda hovorí, že označenie Iconic SP je zámerne vágne, aby nevytváralo jasné spojenie s jedným z dvoch športových áut. Šéfdizajnér Masashi Nakayama v rozhovore pre Automotive News Europe prezradil, že showcar zväčšili zámerne, ale „mohlo by sa ľahko zmenšiť na rozmery podobné Miate“. Teoreticky to znamená, že by neexistovali žiadne obmedzenia týkajúce sa karosérie, ani napriek tomu, že by bolo potrebné do nej napchať dvojrotorový motor (Wankel), elektromotor a batériu.

Keď už hovoríme o motore – ktorý funguje ako generátor na nabíjanie batérie namiesto poháňania kolies – generálny riaditeľ Mazdy hovorí, že dokáže brať viacero druhov palív. Masahiro Moro povedal, že spaľovací motor bol vyvinutý tak, aby fungoval na biopalivá, vodík alebo skvapalnený ropný plyn (LPG).

V koncepte Iconic SP je zaujímavé rotačno-elektrické pohonné ústrojenstvo dostačujúce na poskytnutie výkonu 365 koní. Dokonca dokáže “bežať” na uhlíkovo neutrálne palivo.

Moro ďalej spomenul: „Roadster je ikonou značky Mazda a rotačný elektromobil je konceptom budúceho ikonického modelu.“ Jeho vyhlásenie nám dáva nádej, že Iconic SP s pútavou farbou Viola Red sa jedného dňa stane produkčným modelom, na rozdiel od rovnako nádherného konceptu RX-Vision z roku 2015.

Ján Ondrovčík

Motoristická žurnalistika nie je len prácou. Je poslaním. Je plná nových podnetov, informácií, skúseností. Je ľahké sa stratiť v množstve informácií no o to ťažšie je sa v nich vyznať. Ja sa snažím byť odborníkom na automobily, motocykle a motorizmus ako celok.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button