Automobily

Avatr 12 debutuje ako elektrické Gran Coupe s výkonom až 578 koní a dojazdom 700 km

Avatr 12

Avatr, čínsky automobilový spoločný podnik firiem Changan, CATL a Huawei, ktorý znie ako chybne napísaný Avatar, ale nie je, v nemeckom Mníchove odhalil druhý elektromobil ​​vo svojom portfóliu, čo znamená vstup automobilky na európsky trh.

Druhý model značky Avatr mieri do Európy…

Avatr 12 prichádza s najmenej 29 senzormi, vrátane Lidaru, ktoré tvoria asistenčnú sadu Huawei Advanced Driving System (ADS) 2.0.

Elegantné štvordverové kupé, prezývané Avatr 12 (vyslovuje sa „jedna dva“), vyzerá ako sedan, no v skutočnosti je to hatchback. Ponúka aj takzvaný Halo Display na kapote, čo je v podstate čierny panel LED displeja, ktorý slúži vozidlu na komunikáciu s ľuďmi mimo vozidla, tvrdí spoločnosť. Avatr 12 s dĺžkou 5 020 mm, šírkou 1 999 mm a výškou 1 460 mm, má rázvor 3 030 mm a je k dispozícii s dvomi možnosťami pohonu. Variant s pohonom zadných kolies uvádza do pohybu 230-kilowattový (313 koní) elektromotor, zatiaľ čo verzia s pohonom všetkých kolies prichádza s dvojmotorovým nastavením Huawei, ktoré poskytuje výkon 425 kW (578 k). Oba modely čerpajú šťavu z 94,5-kilowatthodinovej batérie, ktorá umožňuje dojazd od 650 do 700 km, no tlačová správa nespomína, aký testovací cyklus bol použitý na vytvorenie týchto hodnót – či už ide o WLTP alebo CLTC.

Podobne ako Polestar 5, štvordverový hatchback v tvare kupé nemá zadné okno a namiesto toho je vybavený videokamerou, ktorá poskytuje živý prenos do digitálneho spätného zrkadla. „Vo svete, kde sú produkty iba predmety, je Avatr priateľom – zrkadlom vašich túžob, nádobou pre vašu podstatu a partnerom na vašej ceste,“ povedal Nader Faghihzadeh, hlavný dizajnér. Vnútri čínskeho elektromobilu je predĺžená palubná doska s plávajúcimi prvkami, ktorá pripomína hladkú vesmírnu loď s rozsiahlymi krídlami siahajúcimi medzi predné dvere. K dispozícii je širokopásmová obrazovka, ktorá sa rozprestiera po šírke prístrojovej dosky a funguje ako takzvané digitálne okno, zatiaľ čo centrálna dotyková obrazovka je miestom, kde nájdete všetky aplikácie a nastavenia.

Inzercia Odťahová služba Rečičár

Vyššie je možné prepínať elektrochromatickú sklenenú strechu, aby bola nepriehľadná alebo priehľadná stlačením spínača, a sú tu neviditeľné vetracie otvory, ako aj sedadlá s nulovou gravitáciou. Pokiaľ ide o bezpečnosť, Avatr 12 prichádza s najmenej 29 senzormi, vrátane troch senzorov Lidar a vysokovýkonného centrálneho počítača, ktoré tvoria asistenčnú sadu Huawei Advanced Driving System (ADS) 2.0. Avatr bol založený v roku 2018 a jeho prvý model – 11 (vyslovuje sa „jeden“) elektrický crossover – debutoval v Číne v roku 2022.

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button